Jeho autorskú techniku môžete v týchto dňoch obdivovať v Malej galérii michalovského mestského kultúrneho strediska.
Bývalý architekt začal s autorskou florentínskou technikou experimentovať pred dvanástimi rokmi. „Boli to veľmi ťažké začiatky, nikto na svete to nerobil. Priznám sa, že tisíce diel som aj vyhodil,“ hovorí Vladimir Larionov. Pôvodná florentská mozaika sa skladá z prírodných drahých kameňov, ako je napríklad mramor. „Ja som tieto materiály nahradil bežne dostupnými materiálmi - použil som vápno, sadru, vápenec a miešal akrylovými farbami,“ prezradil.
Jednotlivé kúsky trpezlivo vlepuje do premyslených vzorov, zdobí tým dokonca i kozuby. Najradšej má motívy prírody, ženskej krásy a abstrakcie. Inšpiráciou mu je i dedina Koromľa (okr. Sobrance), kde sa zdržiava v lete. Jeho diela sa nachádzajú v súkromných zbierkach v USA, Nemecku, Rakúsku a, samozrejme, na Ukrajine. Obzrieť, či kúpiť si ich približne za 100 € môžete v Malej galérii michalovského mestského kultúrneho strediska do konca augusta.
Florentská mozaika
Táto výtvarná technika vznikla vo Florencii v 16. storočí. Vytvára sa buď z kameňov ako achát či chalcedón, alebo z vápenca, mramoru. Kamene sa orežú na tenké doštičky, vybrúsia sa a zasadia tak, aby boli prechody medzi jednotlivými kameňmi takmer neviditeľné. Je to mimoriadne časovo náročné.