Kto by však čakal tvrdú drezúru v nezabudnuteľných pionierskych táboroch, bol by sklamaný. Na radostné tri týždne v prírode po rokoch s úsmevom spomínali čitatelia Nového Času.
Žiarska dolina (1967), Trnavá Hora (1969)
Hneď niekoľko pionierskych táborov zažila ako malé dievčatko čitateľka Ľubica Neuročná. "Pochodila som 9 rôznych táborov, v krásnej prírode, v ktorých vôbec nebol prísny režim. Veľmi som sa tam tešila," hovorí rodáčka z Bratislavy. K najpamätnejším trom týždňom v kruhu rovesníkov a fešných "dozorcov" patria aj tie zo Žiarskej doliny (okr. Lipt. Mikuláš) z roku 1967. "V Liptove sme sa hrali na „svadbu“ s najkrajším vedúcim," usmeje sa potmehúdsky čitateľka (na foto druhá zľava).
O dva roky neskôr nastúpila vtedy 9-ročná Ľubka (prvá sprava) do tábora v Trnavej hore (okr. Žiar nad Hronom). "Mala som na sebe pulóvrik s krížikom, bola som čerstvo po prvom svätom prijímaní a birmovke, tak už zo zvyku som mala zopnuté ruky," vysvetlila. No toto! Rok po vpáde „spriaznených“ vojsk do ČSSR vedúci pri takej dôležitej činnosti, akou bolo fotenie, prehliadli jej krížik na krku a zopnuté ruky.
Trnava, 1977
Červená mašľa, modrá košeľa a ruky na stehnách. Tradičný obrázok z hromadného fotenia pionierov nám zaslala verná čitateľka Renáta Rybanová z Trnavy (tretia sprava, dolný rad). "Aj keď bol pioniersky tábor oddychom, vernosť socialistickej organizácii sa nezaprela," zaspomínala na leto silno normalizačného roku 1977, v ktorom sa podpisovala Charta 77 aj anticharta.
Severná Morava, 1959
V lone českej prírody a pod jednoduchým prístreškom táborila ako členka Pionierskej organizácie aj Miroslava Kopečná z Banskej Bystrice. "Do tábora som ako dieťa chodila každý rok. Turnus trval tri týždne," prezradila.
Máte aj vy vo svojich albumoch zaujímavé retro fotky z letných dovoleniek? Pošlite nám ich na tip@novycas.sk