Počas svojich ciest totiž využíva takmer výlučne couchsurfing - je súčasťou komunity miliónov ľudí, ktorí si zadarmo poskytujú ubytovanie. A tak navyše vďaka domácim hostiteľom spozná miestnu kultúru a ľudí lepšie, ako iní z hotelového rezortu. Na čo si podľa skúsenej cestovateľky treba dať pozor a čo všetko počas svojich ciest zažila?
Silvia na cestovanie prostredníctvom couchsurfingu (dosl. preklad - surfovanie po gaučoch) nedá dopustiť. V každej krajine, ktorú navštívi, spozná okrem typických destinácií preplnených turistami aj bežný život ľudí v krajine. Vidí, ako ľudia bývajú, ako sa stravujú a často sa jej stáva, že jej domáci spravia i sprievodcu. „ K couchsurfingu som sa dostala cez mojich kamarátov asi pred troma rokmi,“ hovorí.
Princíp je jednoduchý. Na internetovej stránke sú profily a fotky ľudí, ktorí zadarmo poskytujú ubytovanie a zároveň sami využívajú tento spôsob cestovania. Silvia najprv ukazovala cestovateľom zákutia Bratislavy, po nejakom čase sa sama vybrala do sveta a začala u seba aj ubytovávať cudzincov. „Nikdy mi nič nezmizlo, nikto ma neokradol,“ hovorí. Naopak, keďže si vyberá cestovateľov napríklad z krajín Latinskej Ameriky, zdokonalila si svoju španielčinu. Podľa nej sa pri couchsurfingu najčastejšie ubytováva na dve noci, závisí to však od dohody.
MalajziaPri cestách v Malajzii sa spoznala s mnohými zaujímavými ľuďmi. Pred nocľahom sa treba vždy dohodnúť, či bude mať cestovateľ k dispozícii posteľ, alebo prespí na karimatke. „Niekedy sa stane, že sa stretne niekoľko couchsurferov u jedného hostiteľa. Tak sa stalo v Kuala Lumpur.“
India
„V Indii sme bývali v chovnej stanici pri slonoch, a tak som každý deň videla, ako zvieratá umývajú a starajú sa o ne,“ spomína. V tejto krajine strávila spolu osem mesiacov, najprv na stáži, potom cestovaním.
Litva
V Litve si nedala ujsť miestnu špecialitu, kamarát ju pozval na ružovú polievku. „Je to niečo ako boršč, konzumuje sa chladná a s opekanými zemiakmi.“
Rusko
V Rusku navštívila niekoľko miest, jedným z nich bol aj Sankt Peterburgu. „Bola som tam práve v období bielych nocí. V tomto čase miestni pravidelne organizujú plavby po Neve spojené so slávnosťami a s ohňostrojom. Dozvedela som sa to od domácich, u ktorých som bývala.“
Taiwan
"Taiwan je nádherná krajina. Majú hory, more, výborné jedlo a skvelých ľudí, odniesla som si odtiaľ veľa nezabudnuteľných zážitkov."
Na čo si dať pri couchsurfingu pozor?
- najdôležitejšie sú pozitívne referencie, teda čo o človeku hovoria ľudia, ktorí u neho prespali, či ho ubytovali; čím viac pozitívnych referencií, tým lepšie
- treba si pozrieť aj profil cestovateľa, dobré je, ak máte spoločné záujmy, lepšie si budete rozumieť
- podľa Silvie sa dá veľa odhadnúť aj z fotografie hostiteľa
- najmä cestovateľky by mali zvažovať, či sa v krajinách, kde sú muži známi svojím väčším temperamentom alebo kde je kultúra príliš odlišná od našej, ubytujú u mužov, ktorí na profile uvádzajú, že sú single