Kým tu je dlh na jedného obyvateľa 5 €, v Myjave, ktorá skončila na chvoste rebríčka, je to takmer 440 €! Podľa primátora je recept jednoduchý - predávať majetok za čo najvyššiu cenu či využívať eurofondy. Do výpočtu finančného zdravia samosprávy zahrnul Ineko údaje, ako napríklad celkový dlh mesta či neskoro splácané záväzky za roky 2008 až 2011. Kysucké Nové Mesto získalo najlepšie skóre a nezisková organizácia označila jeho finančné zdravie za výborné.
„Táto správa nás veľmi potešila. Myslím, že je to najmä tým, že ja a ľudia, ktorých mám okolo seba, sme fanúšikmi tohto mesta,“ povedal primátor Ján Hartel. Pre svojich kolegov má aj recept na správne hospodárenie. „Pri predaji prebytočného majetku ideme za čo najvyššou cenou. Zaviedli sme elektronické dražby. Pri verejnom obstarávaní otvárame obálky pred záujemcami, aby mohli ešte tam na mieste dať nižšiu ponuku. Včas vymáhame pohľadávky, máme dobrú evidenciu.“ Mesto sa snaží čo najviac využívať iné zdroje, najmä eurofondy.
„V meste sa stále niečo robí, schválili sme použitie prebytku financií na opravy chodníkov. Chystáme sa opravovať budovu polikliniky, zrenovovať kino,“ dodal Hartel. Na znižovanie daní či poplatkov sa však obyvatelia tešiť nemôžu, primátor napriek dobrému hodnoteniu nič podobné nechystá. „Sme na tom dobre, ale peňazí až tak veľa nie je. Navyše, už štyri roky sme ich vôbec nezvyšovali,“ uzavrel primátor Hartel.
Kysučania: Žije sa nám tu dobre
Anna Goneščanková (54), robotníčka
- To bude zrejme zásluha nášho vedenia. Žije sa tu dobre, lacnejšie ako napríklad v Bratislave. V meste sa aj stavia, jediné, čo tu chýba, je plaváreň.
Pavol Kubala (28), živnostník
- Stále je vidieť, že sa tu niečo robí, predlžuje sa pešia zóna. Žije sa nám tu dobre, jednou z výhod je, že napríklad parkovanie sa u nás neplatí.
Katarína Maxiánová (17), študentka
- Darí sa tu aj obchodníkom, vidím to, v jednom obchode cez leto brigádujem. Žije sa tu dobre, ale veľkomesto to nie je.