Ľudia sa do svojich bytov vrátili už niekoľko hodín po katastrofe, keď sa zrútili ešte neskolaudované garáže. Netiekla im však voda a nešli výťahy. Podľa hlavného projektanta išlo o poruchu strešného plášťa na časti neskolaudovanej budovy. Príčiny ešte stále nepoznajú, na miesto včera opäť dorazil statik. Polícia v prípade už začala trestné stíhanie, vinníkovi hrozí väzenie na 2 až 5 rokov.
Na chvíle, keď sa prebudili do hlučného rána a z okna uvideli, ako sa prepadávajú poschodia v budove vedľa ich domu, nikdy nezabudnú. Z garáži zostal len kráter. „Idem teraz radšej bývať k rodičom,“ prezrádza obyvateľka vežiaka Nikola (23). Obyvatelia dostavanej veže komplexu 3nity sa v pondelok sťažovali na netečúcu vodu a nefungujúce výťahy. „Predpokladám, že budovy sú pod stálou odbornou kontrolou a v prípade zistenia, čo i len náznakov možných porúch, by boli urobené okamžité opatrenia,“ uviedol Ján Kyseľ zo Spolku statikov Slovenska. Priamo nad kráterom sa nachádza aj ďalšia rozostavaná veža.
Statik nevylúčil, že sa môže taká situácia stať aj inde. „To sa, samozrejme, nedá vylúčiť. Ale predpokladám, že stavebníci obdobných budov vykonajú preventívne opatrenia na kontrolu správnosti návrhu a realizácie ich stavieb,“ vysvetlil. Nový Čas sa spojil aj s hlavným projektantom 3nity Jozefom Pálešom. Podľa neho išlo o poruchu strešného plášťa na časti neskolaudovanej budovy, v ktorej sa mali nachádzať tri podlažia garáží, nad nimi wellness a detský kútik. „Včera na miesto dorazil statik a skontroloval susediace budovy. Neboli nájdené žiadne deformácie a trhliny. Miesto zrútenia je oddelený celok staticky aj konštrukčne. O tom, čo sa vlastne stalo, rozhodnú znalecké posudky,“ tvrdí Páleš zo spoločnosti Arding.
Zhotoviteľom stavby je Metrostav, a. s., aj oni však tvrdia, že príčiny zatiaľ nepoznajú. „Prišlo k deštrukcii stropu, v tejto sekcii sú dve nadzemné podlažia. V súčasnej dobe sa pracuje na kontrole a revízii statického výpočtu. Závery tejto revízie zároveň určia spôsob sanácie havarovaných konštrukcií. Zodpovední pracovníci zhotoviteľa a investora spolupracujú s orgánmi mesta a políciou,“ tvrdí hovorca Metrostavu, a. s., František Polák. V pondelok sa stretli projektanti aj stavebný dozor, vyjadriť sa mal aj posudkový statik. Kyseľ však vidí hneď niekoľko problémov. „Najväčší problém vidím v tom, že u nás nie je povinná kontrola statického riešenia projektu a nie je povinnosť kontrolovať projektantom navrhnuté nosné konštrukcie, a tým zodpovedať aj za ich realizáciu,“ vysvetľuje Kyseľ.
K nešťastiu mohlo podľa statika dôjsť hlavne z dvoch príčin. Buď bolo enormne prekročené zaťaženie, alebo došlo ku kumulácii viacerých chýb od projektu, realizáciu z hľadiska kvality použitých materiálov, prípadne nedodržanie technologických predpisov. Prípad zrútenej budovy rieši aj polícia. „V tejto súvislosti začal vyšetrovateľ PZ trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia. Do konania bol pribratý znalec z odboru stavebníctva za účelom zistenia príčin pádu stavby. V prípade dokázania viny hrozí dva až päť rokov,“ vyjadrila sa bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.
Projektant aj staviteľ by mali niesť vyššiu zodpovednosť
V súvislosti so zrútením budovy na Plynárenskej ulici sa začalo hovor iť aj o tom, že je potrebné spraviť zmeny v súčasnom stavebnom zákone. Ten je platný od roku 1976 a bol už 30-krát novelizovaný. „Pripravujeme nový stavebný zákon, ktorý predstavíme koncom septembra. Medzi nové opatrenia bude patriť zvýšenie zodpovednosti projektanta, zhotoviteľa stavby a štátneho stavebného dohľadu,“ tvrdí Martin Kóňa, hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Vyššia by mala byť aj kvalita územnoplánovacích dokumentácií, a to nielen u ich obstarávateľa, zhotoviteľa, ale aj v rámci posudzovania plánov Krajským stavebným úradom.