Korene sympatického Američana siahajú práve k nám - jeho mama mala slovenských predkov. Osheroff počas týždňovej návštevy absolvuje množstvo prednášok pre študentov či fanúšikov vedy, navštívi nielen hlavné mesto, ale aj Vysoké Tatry či Vlkolínec.
Douglas Dean Osheroff navštívil Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave, kde sa stretol s mladými študentmi. Prezradil, že veda ho fascinovala už v detstve. „Už ako 6-ročný som sa zaujímal o elektrinu a magnetizmus,“ povedal Američan, ktorý má po mame slovenské korene. Jej predkovia emigrovali za veľkú mláku „Keď som bol malý, mama mi varila bryndzové halušky,“ povedal Osheroff.
Nobelovu cenu získal v roku 1996 spolu s kolegami Davidom Leem a Robertom Richardsonom za objav supertekutosti v extrémne chladenom héliu - skúmal správanie sa látok v extrémnych teplotách. Odvtedy sa mu radikálne zmenil život. Kým predtým precestoval 30-tisíc míľ ročne, od získania Nobelovej ceny je to asi 150-tisíc míľ. „Získanie Nobelovej ceny tak znižuje pravdepodobnosť toho, aby som urobil ďalší objav, keďže mám menej času na experimentovanie,“ zavtipkoval profesor, ktorý momentálne pôsobí na fakulte Stanfordskej univerzity v San Franciscu. A čo by poradil mladým študentom, ktorí by sa tiež chceli zaradiť do prestížneho zoznamu držiteľov Nobelovej ceny? „Vyhrať ju môže každý. Základom je dobre pochopiť vedu a aplikovať svoje myšlienky na niečo nové, čo ešte nikto neobjasnil alebo vytvoriť niečo nové, čo ešte nikto nezostrojil,“ dodal.