„To, čo som našiel a pozbieral, nech obdivujú aj iní. Vzácne minerály z Nižnej Slanej a okolia som mal doma. Dokopy vyše 2000 hornín. N povale a v pivnici zase dočasne skončili ďalšie stovky baníckych predmetov. Vystavené exponáty v bývalej škole však zahŕńajú len asi polovicu z mojej početnej zbierky,“ prezradil geológ Dušan Vandrášik, ktorý v tamojšej už takmer štyri roky zavretej bani odrobil vyše 30 rokov.
Históriu baníctva na Gemeri a aj spomínané unikátne minerály z podzemia teraz približuje laickej i odbornej verejnosti počas návštev v Nižnej Slanej. Nevšedné múzeum vždy otvorí vždy na požiadanie a vstupné je dobrovoľné.
„Baníctvo súvisí s geológiou, preto má výstava dve časti. Osobitne pyšný som napríklad na jedinečné minerály, boulangerit a jamesonit, ktoré nemajú ani v niektorých renomovaných múzeách. Pochádzajú z našej bane z hĺbky zhruba 300 metrov. Keďže baňu už zavreli, ďalšie horniny už asi nikto nikdy nevynesie!“ spomenul Vandrášik.
Vystavuje však aj staré dobývacie náradie, sviatočné uniformy baníkov, či vychádzkové palice, tzv. fokoše. Nechýbajú ani tégliky na cedenie ortuti, osvetľovacie kahance, banské mapy, či liatinová pec s námetom otlačku pečatidla zhruba z roku 1850.