Majiteľ včelej farmy sa obáva len o to, či sa vydarí aj jeho jedľová medovica, ktorú skúmajú slovenskí vedci. Chcú dokázať, že tento druh medu má liečivé účinky.
Medu bude dosť. „U nás sa ho vyprodukuje viac, ako dokážeme spotrebovať,“ podotkol včelár Voľanský. Za produkty získal viacero ocenení a zlatých medailí na celosvetových súťažiach. Jeho najcennejším výrobkom je jedľová medovica. Ide o produkt vošiek, ktoré zbierajú nektár z jedľového ihličia a tvoria z neho med.
„Zatiaľ nevieme, či bude dostatok medovice. Vošky by mohli začať nektár zbierať o mesiac. No ak prídu silné búrky, zničia nektár na vetvičkách alebo zahubia vošky,“ vysvetľuje včelár, ktorý verí, že jeho najžiadanejší med sa o nejaký čas bude môcť používať aj v medicíne.
Spolupracuje s vedcami zo Slovenskej akadémie vied, ktorí medovicu skúmajú. „Oznámili mi, že sa im podarilo získať peniaze na výskumný projekt. V rámci neho budú tento produkt tri roky klinicky testovať. Ak testy potvrdia doterajšie skúsenosti, medovica by mohla byť oficiálne označená, ako prvý slovenský výrobok tohto druhu, za medicínsky med. Bude sa teda môcť využívať na zdravotnícke účely,“ uzavrel včelár Voľanský.