Hoci od ekologickej katastrofy pri maďarskej obci Kolontár uplynul už viac ako rok a pol, jej dôsledky nesú obyvatelia našich južných okresov dodnes. Naposledy si na ňu spomenuli v sobotu večer v Novej Stráži (okr. Komárno), kde chvíľu pršal červený dážď.
Kolontár leží asi 150 km od slovenských hraníc, ale silný vietor dokáže čiastočky červeného prachu z odkaliska tamojšej hlinikárne doviať až na naše územie. Pred niekoľkými dňami si červený mrak smerujúci z Maďarska všimli ľudia v Moči i okolitých obciach, v sobotu večer zalial červený dážď Novú Stráž. „Ľudia si to v záhradách na zelenine či stromoch možno ani nevšimli, no na našom bazéne bolo jasne vidieť, čo pršalo z oblohy,“ povedal Nikolas Šipčiak (14), pravidelný čitateľ a prispievateľ Nového Času.
„U nás máme s červeným prachom z Kolontáru problémy pravidelne. Keď zafúka z tej strany a na dvore máme vyvešanú bielizeň, vidieť na nej jemný červený povlak. Samozrejme, že nás to hnevá, ale čo s tým môžeme spraviť?“ pridal svoju skúsenosť Ján Jankovič (48) z Iže.
Či sú dažďová voda poznačená čiastočkami červeného prachu, ako aj samotný prach z odkaliska v Kolontári toxické, môže zistiť iba podrobný rozbor. Ľudia z prihraničnej maďarskej oblasti majú tejto situácie už plné zuby. „Nevieme, či je to škodlivé, pretože sú to len malé čiastočky, ale minimálne nepríjemné to je. Tento problém by sa už mal nejako riešiť, lenže naše ministerstvá a úrady si ho medzi sebou prehadzujú ako horúci zemiak,“ dodáva Štefan Šipčiak. Miestni by už konečne radi počuli odpoveď na to, či je, alebo nie je ohrozené ich zdravie.
Kal zabil 10 ľudí
Najmenej 10 obetí a 150 popálených toxickým kalom má na svedomí ekologická havária v Maďarsku. Hrádza odkaliska hlinikárne pri dedinke Kolontár 4. októbra 2010 nevydržala nápor prívalovej vody. Červená jedovatá masa sa začala valiť na ľudské obydlia.