Nastáva posledná šanca na vylepšenie známok. Žiaci a študenti by však v opravovaní nie najlepších známok nachytaných počas roka nemali ostať sami. Pomáhať by im mali aj rodičia. Podľa psychológov je mnoho detí nesamostatných a rodičia by mali školské povinnosti svojich ratolestí riešiť asi hodinu denne.
Stále panuje predstava, že nutné je učiť sa iba s menšími deťmi, teda so žiakmi prvého stupňa základnej školy. Siedmaci, ôsmaci alebo deviataci však tiež potrebujú pomoc. Rodičia by mali sledovať, ako sa ich dieťa do školy pripravuje, pravidelne mu kontrolovať žiacku knižku, ale aj komunikovať s učiteľmi.
"Rodičia sa môžu vyhnúť zúfalej situácii, keď riešia známky dieťaťa na poslednú chvíľu tým, že budú s dieťaťom sústavne pracovať. Niektoré deti sa aj vo ôsmej alebo deviatej triede nedokážu pripraviť samé bez kontroly rodičov. Tlačiť na dieťa tesne pred uzavretím klasifikácie je nezmysel," hovorí detský psychológ z Pedagogického centra pri škole pre deti s poruchami správania Miloslav Čedík pre český Blesk.
- Venujte sa deťom celoročne, urobte si na ne čas každý deň.
- Učte sa s nimi alebo im dohodnite doučovanie na predmety, s ktorými si nevedia rady.
- Rozprávajte sa s učiteľom. Nebojte si s ním dohodnúť stretnutie a pýtajte sa na všetko, čo vás zaujíma.
- Počúvajte deti, riešte s nimi ich starosti.
- Každý deň sa opýtajte, čo bolo nové v škole a nenechajte sa odbiť slovom: "Nič."
Ako si môže dieťa vylepšiť známky na poslednú chvíľu?
- Učiť sa každý deň - deti na prvom stupni by mali učeniu venovať hodinu a pol denne, starší žiaci až tri hodiny.
- Čo najviac sa na hodinách hlásiť a dávať pozor, nechať sa vyvolať.
- Pripraviť si referát na preberané učivo, zaujímavosť alebo dobrovoľnú úlohu.
- Zistiť si termíny písomiek a poriadne sa na ne pripraviť.
Čo radíte vy? Ako pomáhate vašim deťom so zlepšením prospechu? Vaše recepty na dobré známky nám posielajte na tip@novycas.sk!