Žeby sme nasledovali Holandsko a Fínsko? V obidvoch krajinách už po jedno- a dvojcentovkách ani nechyrujú, s rovnakým zámerom teraz prišiel Európsky parlament, ktorý rušenie mincí s najnižšou nominálnou hodnotou už schválil na svojom plenárnom zasadaní.
"Zrušiť to chce ten, kto si neuvedomuje, čo nasleduje za tým. Sleduje si len to, že bude mať ľahšie vrecko. Áno, ono ľahšie aj bude, ale zároveň aj chudobnejšie," myslí si čitateľ Peter. "Všetko bude len 0 alebo 5... A nebude platiť zaokrúhľovanie nadol, ale zas len ošklbať ľudí. A ten, kto je blbý, kričí zrušiť," zastáva vcelku radikálny postoj Peter.
Aký to bude mať dosah na zaokrúhľovanie cien, už europoslanci neprezradili. Zato si vyžiadali analýzu nákladov a prínosov, ktorá by mala odzrkadliť skutočné náklady spojené s výrobou "drobáčov". A ako sa zvykne na Slovensku hovoriť, či s jedno-, alebo dvojcentovkami, chlieb aj tak nebude lacnejší. "Hurá, teším sa, veď s tým zdražovaním je to aj tak jedno, každý týždeň je všetko drahšie a drahšie," nerobí si ilúzie čitateľka Eva.
Ťažkú hlavu z pár drobných navyše nemá ani Lenka. "Robím s peniazmi celý deň. Je mi jedno, či ľudia budú platiť mincami, alebo bankovkami. Vytočiť ma dokáže iba, keď si ráno príde niekto kúpiť cigarety a chce platiť 500-vkou," píše čitateľka.
Nahromaďovanie mincí, ktoré aj tak väčšina z nás radšej obetuje na tringelt, by okrem rušenia jedno- a dvojcentoviek mohlo vyriešiť zavedenie jedno- a dvojeurových bankoviek, čo našlo podporu aj v samotnom Bruseli.
"Myslím, že situácia s mincami nie je taká zlá, ako sme sa pred zavedením eura báli, ale keď sa zrušia, nič sa nestane. Nahradenie 1 a 2-euroviek papierovými nie je dobrý nápad," myslí si Jozef. "Po vojne sme mali plno papierových korún a 5-korún, myslím si, že mince sú trvanlivejšie, takže 1 a 2 Euro by mali ostať mince," uzatvára čitateľ.