Škola sa to dozvedela len týždeň pred prijímačkami. Museli ich aj napriek nesúhlasu žiakov a ich rodičov zrušiť. Študenti aj absolventi chystajú protesty cez sociálne siete.
Vedenie školy dostalo v piatok ráno rozhodnutie, že ministerstvo školstva 6-ročnú formu štúdia neschvaľuje. „Šesťročné gymnázium v Martine bolo zriadené za účelom experimentálneho overovania. Štátny pedagogický ústav pred viac ako 4 rokmi odporúčal nepokračovať v tomto experimentálnom overovaní. Od 1. septembra 2008 už školský zákon nepozná 6-ročné gymnáziá a neplánuje predĺžiť dĺžku štúdia na takéto obdobie,“ uviedol hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.
Na prijímacie skúšky, ktoré mali byť 14. mája, sa tento rok prihlásilo 109 šiestakov. Podľa riaditeľa Mariána Štefku je úspešnosť absolventov gymnázií na rôznych súťažiach či vysokých školách neodškriepiteľná. „Keby sa projekt 6-ročného gymnázia seriózne vyhodnotil, výsledky by ukázali, že štúdium je úspešné,“ tvrdí M. Štefko.
Prvé slovenské 6-ročné gymnázium vychovalo doteraz vyše 600 absolventov. „Najväčší prínos bol v tom, že základy prírodovedných predmetov sa budovali už priamo u nás. Hlásia sa sem zrelší žiaci ako na 8-ročné a fungujú spolu s rovesníkmi z klasického gymnázia, takže sme nevytvorili žiadnu elitársku spoločnosť,“ uzavrel Štefko.