Na časť jestvujúcej dlažby totiž na dva dni položili živý trávnik. "Ľudia sa zastavovali, krútili hlavami, nechceli po tráve prejsť. Keď sme im povedali, že môžu, objavili sa úsmevy na tvárach," opísal pre TASR prvé reakcie Bratislavčanov iniciátor projektu Zoltán Balko zo Spoločnosti pre záhradnú a krajinnú tvorbu. Tá sa akciou snaží upozorniť na ubúdanie zelených plôch v meste.
Trávnik s veľkou 300 m2 rozkladali po ulici včera v noci počas troch až štyroch hodín. "Aby sme prekvapili ľudí, ktorí pôjdu ráno do školy či práce a sú na túto ulicu zvyknutí. Z večera do rána sa ulica zmenila, išlo o efekt," vysvetlil Balko. Podľa reakcií Bratislavčanov sa to iniciátorom aj poradilo. Na ulici vytvorili aj sedenia na oddych a okoloidúcim hrala hudba. "Teraz je tu úplne iná klíma. Nemám pocit, že som v centre mesta," uviedla Bratislavčanka Danka.
Trávnik je podľa Balka reakciou na súčasný trend, keď sa zastavujú v meste aj posledné voľné plochy a výsledkom je ubúdanie tých zelených. Akcia však nemá mať apelačný charakter. "Chceme len upozorniť na problém, podnietiť možno diskusiu ľudí a využívame na to tento šokujúci efekt," uviedol. Prvýkrát sa niečo podobné uskutočnilo v Nemecku v 70-tych rokoch, keď sa projekt stretol s veľkou odozvou.
"Toto môže byť jeden sympatický a provokujúci krok na to, aby sme diskutovali, ako do mesta priniesť viac zelených plôch," povedal dnes primátor Milan Ftáčnik na slávnostnom otvorení takzvanej živej ulice. Podľa staromestskej starostky Táne Rosovej by sa malo na verejný priestor vždy pozerať trochu kreatívnejšie. "Je to inšpirácia, vidieť ulice inými očami," poznamenala. S primátorom v rámci otvorenia trávnik symbolicky poliali vodou z Dunaja. Bratislavčania si ho budú môcť užívať dva dni, potom zrejme skončí v komposte.