Zámer skupiny, ktorá na sociálnej sieti funguje len pár dní, je jasný - podpora skutočných slovenských výrobcov, ktorí svojim zákazníkom nepodsúvajú výrobky vyprodukované v susednom Poľsku. Na pomyselnú šibenicu povesili hneď niekoľkých "hriešnikov", my sme jedného z nich požiadali o vysvetlenie.
Na čiernej listine facebookovej skupiny sa ocitol aj bratislavský výrobca syrov, ktorý mal na svojej webovej stránke zavádzať spotrebiteľov o pôvode mliečnych výrobkov. "Naše výrobky pochádzajú prevažne zo Slovenskej republiky. Okrem nich máme v ponuke aj produkty z Poľska a pripravujeme novinky pochádzajúce z Nemecka. Naši zákazníci teda pod značkou Ďumbier nájdu produkty pôvodom z viacerých krajín, ktoré sú však na vysokej kvalitatívnej úrovni," vysvetľuje obchodný riaditeľ trade partners Miroslav Seget.
Vodou na mlyn pre kritizujúcu stránku bola aj nečakaná zmena sloganu na webe výrobcu syrov. Povôdné "Kvalita slovenských výrobkov" sa šikovne zmenilo na "Kvalita slovanských výrobkov" a navyše zmizlo logo slovenských výrobkov. "Všimnite si, že už to majú na stránke opravené na slovAnské," neuniklo jednému z fanúšikov facebookovej skupiny.
"Je pravdou, že sme pristúpili k zmene sloganu, a to z dôvodu, že naše portfólio sa prednedávnom rozšírilo o novinky prevažne pochádzajúce z Poľska a považovali sme za nevyhutné zmeniť slogan tak, aby nezavádzal našich zákazníkov. Urobili sme tak napriek tomu, že v nášom aktívnom portfóliu majú slovenské výrobky viac ako 50 %-né zastúpenie," vysvetľuje Seget, ktorý si za kvalitou svojich produktov pevne stojí.
"V prvom rade sa zameriavame na kvalitu našich výrobkov, za čo ručím svojou hlavou. V tomto prípade som ochotný vrátiť peniaze každému zákazníkovi, ktorý nie je spokojný s kvalitou produktov," tvrdí a pre všetkých neveriacich Tomášov ponúka jednoduchý návod, ako rozoznať poľský výrobok od slovenského. "Všetky naše produkty vyrobené na Slovensku sú patrične označené okúhlym logom s textom "vyrobené na Slovensku". Druhá možnosť, ako zistiť pôvod našich výrobkov, spočíva v preskúmaní tzv. "veterinárneho kódu", kde pôvod tovaru prezradia prvé dve písmená kódu: SK - Slovensko, PL - Poľsko, DE - Nemecko atď."
Slovenského výrobcu pravdepodobne v najbližšej dobe oslovia aj úradníci zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, informáciu o podaní podnetu posunula na facebookovej stránke priamo jedna z jej 631 fanúšikov. "Podnet je v štádiu riešenia miestne a vecne príslušnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy," potvrdila vedúca kancelárie ústredného riaditeľa ŠVPS SR Paulína Komarová.