Tá je ale znesiteľná len pre hospodárske zvieratá. A to ešte nie je vyriešený škandál s posypovou soľou, ktorú používajú do pečiva a údenín. Blesk si na túto tému nechal spracovať od spoločnosti SANEP exkluzívny prieskum. "Poľský výrobok je pre nás vysoko rizikový, preto sa teraz na ne viac zameriavame," prehlásil šéf Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie. Orgány síce dávajú pozor, lenže Poliaci sú vynaliezaví, výrobok nazvú napríklad Staročeská saláma a prebalia ho vo svojej pobočke v Česku. Krajina pôvodu je potom ČR, alebo sú tieto údaje malé až nečitateľné.
Tento a ďalšie podrazy na spotrebiteľoch by mal podľa ministra poľnohospodárstva Bendla obmedziť súbor zákonov, ktoré ale začnú platiť až od januára 2014. Navyše, Poliaci nie sú, samozrejme, sami, kto chce Čechom draho podstrčiť lacný jed. Ľudia sa musia sami viac starať o to, čo jedia, čo našťastie aj robia. Podľa prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 21-tisíc ľudí, skoro 70 % z nich starostlivo sleduje zloženie výrobku. Zrejme i za cenu toho, že si musia vziať lupu alebo pri pulte stráviť dlhší čas. A každý desiaty sa poľskému výrobku oblúkom vyhne. Horšiu povesť má v Česku už len tovar z Ázie. A najrizikovejšie produkty? Podľa českých spotrebiteľov párky a kurčatá...
Aké sú vaše skúsenosti so zahraničnými výrobkami? Stali ste sa obeťou "sfušovanej" potraviny? Napíšte nám o tom na tip@novycas.sk a upozornite ďalších spotrebiteľov na druhotriedny tovar na našich pultoch!