Históriu chorôb a ich liečenie približuje nová výstava vranovského Vlastivedného múzea. Trojica autorov Ivana Malinková, Elena Dercová a Peter Šafranko zmapovala históriu chorôb a epidémií od praveku až po súčasnosť. „Výstava má regionálne, ale aj celosvetové zameranie. Chceme ukázať aj vývoj liečenia,“ hovorí archeologička Ivana Malinková. Skúmali totiž liečbu hlavne u nás, no neobišli ani svetové medicíny. „Stretli sme sa aj so skutočne bizarnými praktikami. Prvé operácie robili už ľudia v praveku. Išlo o trepanácie lebiek. Nálezy vykazujú znaky hojenia, čiže ľudia ďalej žili doslova s dierou v hlave,“ vysvetľuje archeologička. Nezvyčajná výstava má veľký úspech. Potrvá do polovice mája.
Amputácie končatín
Ľudia verili, že neduhy sú božím trestom. Bohov si chceli cez šamanov uzmieriť obetovaním modelov chorých častí tela. U nás sa našlo niekoľko modelov nôh.
Obilný tehotenský test
Vynašli ho Egypťania. Vrecúško s jačmeňom a pšenicou má žna zalievať svojím močom. Keď vyklíči pšenica, bude mať dievčatko. Keď jačmeň, tak chlapca.
Konzumácia chlpov a výkalov
V čínskej medicíne sa bežne používali tigrie chlpy, sliz z ropuchy, rohy z nosorožca, hadie mäso, dokonca časti ľudských orgánov a výlučky.
Trepanácie lebky
Lovci mamutov v celej Európe takto liečili bolesti hlavy alebo vyháňali démonov. Z lebiek vyrezávali okrúhle alebo štvorcové kusy. Niektoré nájdené lebky mali aj viac otvorov.