Pacienti sa potešili, lekári až takí nadšení nie sú. U našich severozápadných susedov prešiel zákon, podľa ktorého budú musieť mať všetci lekári knihy sťažností, do ktorých budú nespojkojní pacienti zapisovať svoje sťažnosti. Lekári budú musieť do 30 dní na tieto podnety reagovať. Až potom bude možné sťažnosť posunúť vyšším úradom.
Podľa českých lekárov ide o zbytočnú administratívu. Prezident Českej lekárskej komory tvrdí, že je to nezmyselná buzerácia. "Predstavte si, že sa budete sťažovať u toho lekára, na ktorého sa sťažujete! Pán minister dal pacientom pekný aprílový darček," hnevá sa Kubek. Lekárov zákon núti spomínané knihy zaviesť. V prípade, že to nedodržia, hrozí im pokuta až 50 tisíc českých korún (2 020 eur).
Český športový lekár Lubomír Nečas vidí v zákone tiež nedokonalosti. "Pokiaľ sa na mňa chce niekto sťažovať, tak by som to nemal riešiť ja, ale niekto nezávislý. Nepôjdem predsa sám proti sebe," myslí si doktor Nečas.
Na Slovensku sa zatiaľ podnety pacientov riešia cez pobočky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Myslíte si, že knihy sťažností v jednotlivých ambulanciách by pomohli sťažnosti pacientov riešiť efektívnejšie?
Privítali by ste možnosť sťažovať sa priamo u lekára aj na Slovensku? Dostali ste sa niekedy do konfliktu s lekárom? Podali ste sťažnosť priamo na Úrad na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou? Vaše názory a skúsenosti nám posielajte na tip@novycas.sk