Podpismi ich podporilo ďalších 800 ľudí. Chcú, aby svoje úlovky mohli aj jesť, na vlastnú zodpovednosť. Veterinári totiž zákaz vydali pre vypúšťanie jedovatých látok z bývalého Chemka Strážske.
Na Šírave môžu rybári loviť len spôsobom chyť a pusť, a to pre výskyt jedovatých látok, polychlórovaných bifenylov, v rybách. Takýto lov ich odrádza. Petíciou s 800 podpismi teraz žiadajú, aby si v tomto revíri mohli úlovky vziať. „Chceme spravodlivosť pre Zemplín, koniec diskriminácie 5 000 rybárov!“ hovoria. Argumentujú, že takýto zákaz je iba na Šírave. „Nie je dokázané, že by človek ochorel po konzumácii rýb,“ tvrdí Igor Babuľak z petičného výboru.
„Výskyt polychlórovaných bifenylov je podľa výskumov na celom povodí Bodrogu a Hornádu. Kontaminovaná ryba zo Šíravy sa cez výpust aj tak dostane do Laborca. Potom sa už môže jesť?“ pýta sa ďalší petičiar Ján Kvak.
Konzumáciu rýb zakázala v roku 2002 michalovská regionálna veterinárna a potravinová správa. „Hygienické limity jedovatých látok boli niekoľkonásobne prekročené takmer vo všetkých vzorkách rýb ulovených v Zemplínskej šírave,“ hovorí riaditeľ správy Ján Hromaník. Vysvetľuje, že to súvisí s Chemkom Strážske. „Predpokladá sa, že počas výroby sa kontaminovali odpadový kanál podniku, okolie závodu a Zemplínska šírava,“ dodal. Rybári svoju petíciu postúpili štátnej správe v Bratislave, ktorá sa ňou bude ďalej zaoberať.