Pri jeho stavbe prvýkrát na území Rakúsko-Uhorska použili železobetónovú konštrukciu. Podľa odborníkov predbehol najmenej o 20 rokov francúzsku a taliansku techniku v oblasti sakrálnych stavieb. Ojedinelá pamiatka napriek tomu chátra, obci by pomohli peniaze z eurofondov.
Mnoho Slovákov o vzácnom Kostolíku sv. Alžbety Uhorskej nachádzajúcom sa v dedine s 300 obyvateľmi z toho 80 % rómskeho pôvodu ani netuší. Navštevujú ho najmä Maďari. Kostol postavili v roku 1910 za peniaze miestneho statkára Rudolfa Körffiho, ktorý tam je pochovaný. Je považovaný za stavebnícku raritu európskeho rozmeru. Vežu a strechu postavili zo železobetónu, ktorý v tom čase nebol zrejme nikde inde v bývalom Rakúsko-Uhorsku využitý. Takáto technika sa začala využívať až o 20 rokov neskôr. Kostol postavili v secesnom štýle podľa projektu architekta Isztvána Medgyaszyho, ktorý pomáhal v Paríži aj pri výstavbe Eiffelovej veže. Strechu zdobí osem anjelov. „Podľa legendy keď unavení majstri ťahali hore toho posledného, lano sa roztrhlo a padajúca socha zabila dvoch ľudí,“ prezrádza kostolník Peter Ivanič.
Pred dvoma rokmi začali maľovať kostol na žlto, no nedokončili ho. Boľavým miestom je aj zatekajúca strecha a spodná voda. Veriaci sa pokúšali aj o finančnú zbierku, peniaze však stačili iba na zakúpenie inventára. Podľa Ivaniča by mala pomôcť najmä cirkev a potom dedina, aby sa zabránilo zničeniu tejto rarity. „Maľovanie dokončíme tento rok. Navyše sa chceme zapojiť do výzvy na obnovu kultúrnych pamiatok. Na opravu by sme potrebovali okolo 120-tisíc eur,“ potvrdil starosta Vojtech Nagy.