Bratislavčania sa však obávajú, že prídu o jednu z mála zelených oáz v meste, kam chodia na prechádzky, športujú a chodia na prechádzky so psíkmi. Park je 1. verejným parkom v Európe. Osud projektu je v rukách stavebného úradu a starostu Petržalky Vladimíra Bajana.
Aj keď 25-poschodový objekt s bytmi, kanceláriami a hotelom územie Sadu Janka Kráľa priamo nezasiahne, stavebné práce prinesú do jeho blízkosti ruch a znečistia ovzdušie. „Sad Janka Kráľa bol 1. verejným parkom v Európe a bola by katastrofa obkolesiť ho veľkými budovami,“ hovorí riaditeľka nadácie Horský park Mária Filková.
Proti stavbe je aj právnik Pavel Nechala z organizácie Transparency International. „Urbanistické štúdie dokazujú, že na danom území nikdy nemali stáť výškové budovy. Môže to mať negatívne dosahy na občanov, ako sú napríklad hluk, prach či tienenie,“ povedal.
Podľa investora projektu Ján Franza nemajú Bratislavčania dôvod báť sa, že o svoj obľúbený park prídu. „Do Sadu Janka Kráľa nijako nezasiahneme. Projekt už navyše prešiel niekoľkými úpravami. Výškovú budovu sme oproti pôvodnému návrhu zmenšili o polovicu, takže bude zaberať iba 20 % zastavanej plochy,“ tvrdí. Návrh projektu leží na stole stavebného úradu, o jeho osude rozhodne aj starosta Petržalky Vladimír Bajan. Jedným z projektantov stavby je jeho brat Maroš Bajan. „Ak úrad zistí, že dokumentácia nie je v súlade s právnymi predpismi, starosta návrh zamietne,“ informovala hovorkyňa Petržalky Mária Grebeňová-Laczová.
Anketa: Ste za výstavbu budovy?
Nadežda (50), pracovníčka kultúry: "Myslím si, že investor by mal brať do úvahy aj názor občanov a najmä hlavného architekta Bratislavy. Nie som zásadne proti, v prípade, ak nezasiahne do územia parku."
Jana (20), študentka: "Sad Janka Kráľa je jedným z mála zelených miest, kam chodím so svojím psíkom, a o tento priestor nechcem prísť. Aj keď stavba nezasiahne do jeho územia, stavebné práce znečistia ovzdušiea a prinesú sem ruch."
Eva (70), dôchodkyňa: "Som zásadne proti výstavbe! K zeleni takéto budovy nepatria. Už aj tá výšková obytná budova a Aupark Tower sú priveľa."
Za ochranu rozbehli petíciu
V bratislavskej Petržalke sa začali zbierať podpisy pod petíciu za ochranu Sadu Janka Kráľa.
Petíciu zorganizovalo občianske združenie Petržalský okrášľovací spolok a Jednotka oduševnených Petržalčanov. Tí chcú park ochrániť pred dopravným a stavebným hlukom a žiadajú, aby sa dodržiaval územný plán zóny a výška objektu sa nezvyšovala. Nesúhlasia ani s rozšírením priľahlej cesty vedľa Bajo na štvorprúdovú komunikáciu. "Všade vo svete majú takéto parky ochrannú zónu - nízku zástavbu, park alebo protihlukovú bariéru. Lesík na Krasovského, ktorý plnil túto úlohu pri chránenom sade, už niekoľko rokov neexistuje," argumentuje predsedníčka občianskeho združenia Iveta Plšeková.
Petícia je určená bratislavskému magistrátu a Miestnemu úradu Bratislava-Petržalka. Podľa jeho hovorkyne Márie Grebeňovej-Laczovej starosta Vladimír Bajan nepovolil výstavbu objektu a koná len v zmysle zákona. "Ak stavebný úrad po posúdení návrhu zistí, že návrh alebo predložená dokumentácia nie je v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, stavbu neumiestni a návrh zamietne," dodala.
Podpisová akcia by mala prebiehať v marci aj v apríli.