Okrem skúmania procesu jeho varenia vyvíjajú pre milovníkov „tekutého chleba“ aj nové druhy. O spoluprácu prejavili záujem aj na Filipínach.
Laboratórny pivovar funguje na univerzite od roku 2006. Technológia na jeho vybavenie stála asi 50-tisíc eur. Je v ňom možné vyrobiť svetlé i tmavé pivo. Využívajú ho Fakulta biotechnológie a potravinárstva aj Technická fakulta. „Slúži na overenie teoretických vedomostí študentov sladovníctva a pivovarníctva v praxi,“ hovorí prodekanka Fakulty biotechnológie a potravinárstva Helena Frančáková. Škola spolupracuje s viacerými našimi pivovarmi a sladovňami, ktoré sa na ňu obracajú s rozličnými problémami. „My varíme pivo v malom, takže vieme vstúpiť do varného procesu v ktorejkoľvek fáze a odobrať vzorku, ktorú dokážeme analyzovať,“ dodáva prodekanka.
V priebehu semestra varia študenti pivo dvakrát a počas jednej várky piva, ktorej množstvo sledujú dokonca aj colníci, sa vyrobí asi 60 litrov piva. V škole však už vyvíjajú nové, u nás netradičné druhy. „Chceli by sme vyrobiť pivo s nižším obsahom alkoholu a tiež s nižším obsahom bielkovín, ktoré by bolo vhodné najmä pre celiatikov. Chceme vyrábať pivá obohatené bylinkami aj liečivými rastlinami a v budúcnosti sa možno dopracujeme i k ovocným pivám, napríklad k čerešňovému či višňovému,“ prezradila H. Frančáková. Nitriansku univerzitu už požiadali o spoluprácu dokonca aj Filipínci, ktorí sa chcú podučiť nielen výrobe piva, ale naučiť sa aj pestovať jačmeň a vyrábať slad.