Ľadová povodeň v sobotu v Zborove nad Bystricou poškodila most, v Oravskej Lesnej zaplavila pivnice i autá stojace na parkovisku. O päť áut prišli aj lyžiari z Poľska. Tretí povodňový stupeň pre topiaci sa sneh a skrížené ľady stále hlási 18 obcí. A ani predpoveď počasia na koniec tohto týždňa neveští nič dobrého.
Príde oteplenie a poriadne komplikácie. Tretí povodňový stupeň vyhlásilo na Kysuciach, Hornom Považí a Orave 18 obcí. Pásové bagre a pavúky nonstop zápasili so snehovou masou a ľadovými kryhami. Ľudia ratovali z pivníc, čo sa dalo. Hasiči zasa odčerpávali vodu z polí, ktorá zaplavila cestu pri obci Trenčianska Teplá.
Na víkendovú lyžovačku na Orave len tak ľahko nezabudne ani partia poľských turistov. Zatiaľ čo sa lyžovali, voda im na parkovisku úplne zdemolovala autá. Navyše, majitelia strediska sa ani nezaujímali, či sa posádky zničených áut majú ako dostať domov. Organizácia sobotných lyžiarskych pretekov v Ski Oravská Lesná podľa viacerých účastníkov nebola zvládnutá. Severozápad trápia povodne, hladina miestnych potokov sa zdvihla o dva až tri metre, korytá upchali ľadové kryhy. Parkovisko pri lanovke zaliala v sobotu dopoludnia voda.
„Mali preteky prerušiť a majiteľov áut upozorniť, aby ich šli preparkovať. Počuli sme nejaké hlásenie o vode, ale len v slovenčine, pritom tam lyžovalo veľa Poliakov,“ povedal jeden zo svedkov. Takmer všetky zaplavené autá patrili cudzincom. Partia, ktorá prišla na Oravu za lyžovačkou z Katovíc, našla zaplavených všetkých päť áut, na ktorých prišli. „Mohlo trvať hodinu, kým nám autá zalialo, ale ako keby sa nič nedialo. Sami sme holými rukami začali prekopávať zákopy snehu, aby voda mohla odtekať. Zodpovední nám len povedali, že nech počkáme na traktor,“ sťažuje sa Adam Dolinski (46).
Sami si zavolali pomoc, majitelia strediska sa o nich vôbec nezaujímali. „Nikoho netrápilo, či sa máme ako dostať domov. Autá ostali úplne nepojazdné. Dali sme ich odtiahnuť do Poľska, po nás príde rodina,“ dodal Adam. V autách mali doklady, notebooky, telefóny aj oblečenie. Niektorí majitelia áut zistili, čo sa stalo, až keď sa popoludní vrátili z lyžovačky a z auta sa im vyliala voda. „Určite to budeme riešiť cez právnika, hovorili sme aj so starostkou. Kompetentní nám len odkázali, že na vine je príroda a s tým sa nedá nič urobiť. O stanovisko sme požiadali aj organizátorov pretekov, nedvíhali však telefón.“
Čaká nás oteplenie a komplikácie
Začiatkom týždňa najskôr príde k výraznému ochladeniu a tak sa situácia na riekach upokojí. „Vzhľadom na to, že sneh sa topiť nebude, hladiny riek by mali klesať. A komplikácie by mali ustať aj v súvislosti s ľadovými povodňami,“ upresňuje hydrológ Michal Hazlinger zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave. Vzápätí však dodáva: „Situácia sa skomplikuje v druhej polovici týždňa, keď by malo dôjsť k výraznému otepleniu a naštartovaniu procesu topenia snehu a ľadu na tokoch v rôznych oblastiach Slovenska.“ Kde teda hrozia na Slovensku výstrahy v súvislosti so záplavami? „Vzhľadom k očakávanej situácii s výnimkou západného Slovenska to môže byť všade. Všetko podstatné sa ukáže až v priebehu utorka,“ uzatvára predpoveď o stave riek Hazlinger.