Sú tak prospešné aj pre ľudí, lebo vďaka ich stavbám sa darí zachytávať prívalovú vodu a tým zmierňujú riziko náhlych povodní. Bobrov v okolí Breznice pozoruje aj Juraj Potoma, ktorý v dedine plní funkciu takzvaného vodného majstra. Má v popise práce podobnú úlohu ako tieto zvieratá.
„Zamestnáva ma obec. Zaoberám sa stavaním zachytávacích vodných nádrží,“ povedal J. Potoma, ktorý prvého bobra videl ešte v 90. rokoch. „Vtedy to bola rarita. Dnes sa k nám nasťahovalo množstvo bobrích rodín. Nie sú zrátané, ale taký vysoký počet bobrov v minulosti pri Breznici nežil,“ tvrdí J. Potoma.
Podľa neho ide o dobré znamenie. „Výskyt bobrov potvrdzuje, že voda v Brusničke je čistejšia ako kedysi,“ pripomína vodný majster, ktorý spozoroval stavbu bobrích hrádzí najmä v priebehu posledného polroka. „Som tým fascinovaný. Bobry som kedysi videl len v televízii vďaka americkým filmom a dnes ich máme takmer doma,“ teší sa Brezničan.
Indikátor čistoty
Podľa odborníkov je bobor indikátorom kvality životného prostredia. „Výskyt tohto zvieraťa signalizuje, že príroda je čistá,“ potvrdil zoológ Štátnej ochrany prírody v Prešove, Martin Ceľuch. Bobor je chránené zviera a jeho spoločenská hodnota je tisíc eur.