Riziko hrozí aj silným jedincom. Pri takýchto teplotách zvieratá hynú od hladu a vyčerpania. Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV na Starých Horách pri Banskej Bystrici hovorí, že takúto situáciu naposledy zažil v roku 1985.
Silné mrazy v našich horách neprekážajú zrejme iba medveďom uloženým na zimný spánok a takéto počasie je pre ne ideálne. Medvedice dokonca v tomto období privádzajú na svet mláďatá. Ostatné zvieratá však doslova bojujú o život. „Ľudia mi už hlásili, že našli uhynuté vtáky či vysokú zver. Je to naozaj krutá situácia,“ hovorí Miroslav Saniga. Podľa jeho slov vyčerpané zvieratá strácajú plachosť a schádzajú k ľudským obydliam a záhradám.
„Jelenia i srnčia zver môže prísť k človeku na pár krokov. Sú totiž vysilené, je veľa snehu, a tak obhrýzajú len kôru. Navyše, samice sú gravidné a sú ohrozené aj prírastky,“ vysvetľuje Saniga, podľa ktorého však tento stav uľahčuje situáciu predátorom. Vlky totiž ľahšie ulovia oslabenú zver uväznenú v hlbokom snehu.
„Veľké množstvo snehu nevyhovuje ani divým sviniam, ktoré majú krátke nohy. Aj u nich si táto krutá zima vyžiada obete. Podobne sú na tom vtáky, ktoré majú problém s hľadaním potravy,“ dodáva Saniga, ktorý verí, že príroda počas jari svoje straty nahradí.