Fotograf Milan Ferenčík (20) mal z nepríjemných udalostí niekoľko dní traumu. Žil v strachu a obavách z možnej pomsty policajtov. Časť vymazaných fotiek sa mu podarilo obnoviť pomocou špeciálneho programu. Aby predišiel ďalším nepríjemnostiam, rozhodol sa ich, spoločne s postupom policajtov, zverejniť v Novom Čase. „Chcel som nafotiť zábery z dopravy a situácie na cestách v zime. Pri čerpacej stanici na vjazde do Prešova od Popradu stáli dve policajné autá. Jedno som niekoľkokrát odfotil. Po mojom odchode z benzínky pri mne obe policajné autá zastavili,“ opisuje situáciu prešovský fotograf.
Policajti vystúpili a rozostavili sa okolo neho. „Zľakol som sa. Vypýtali si občiansky preukaz. Nemal som ho pri sebe, bývam asi 200 m od benzínky, nebol problém im ho do pár minúť priniesť. Nato som sa dozvedel, že oni môžu do minúty zavolať vrtuľník a začali mi dávať najavo, že fotiť policajné autá sa nemá,“ vraví Milan Ferenčík, ktorý policajtom nadiktoval osobné údaje.
„Potom ma donútili vymazať zábery ich auta. Nepozdávalo sa im, že som ich vraj fotil z úkrytu. Keď som vysvetľoval, že to tak mohlo vyzerať, lebo som hľadal čo najlepšie miesto na zábery pre kompozíciu fotky a môj pohyb preto mohol vyzerať čudne, neverili mi. Dostal som odporučenie, aby som išiel fotiť s nimi do osady alebo na ich ples, kde sa odovzdávajú ocenenia,“ podotkol šokovaný mladý fotograf, ktorý sa od zimy aj strachu začal triasť.
„Rozhodol som sa, že to nenechám bez reakcie. Podal som podnet na Okresnú prokuratúru v Prešove a sťažnosť na policajné prezídium,“ uzavrel Milan Ferenčík, ktorý verí, že sa to neobráti proti nemu.
ZÁKON FOTENIE A NAKRÚCANIE UMOŽŇUJE Policajti, ktorí donútili Prešovčana vymazať zábery, porušili zákon. Potvrdil to i prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik. „Ľudia môžu fotografovať a snímať kamerou alebo inak zaznamenávať činnosť policajtov a ich autá počas služby či služobného zákroku. Toto právo vyplýva z Ústavy SR, čo už aj viackrát potvrdil vo svojich rozhodnutiach Ústavný súd SR,“ uviedol hovorca.