V Tureckej totiž pri každom intenzívnom snežení hrozí, že z kopca Krížna, pod ktorou sa rozprestiera, spadne lavína. Ľudia z obce sú pokojnejší, keď vedia, že nad ich bezpečnosťou bdie neúnavná dôchodkyňa Eva Čillíková, ktorá podáva svoje hlásenia Stredisku lavínovej prevencie.
Z pohoria nad obcou už viackrát spadli lavíny, ktoré ohrozovali ľudí či domy v Tureckej. Masa snehu sa už zosunula aj tento rok. „Na Krížnej spadla lavína pred niekoľkými dňami,“ hovorí Anna Čilíková, podľa ktorej v tejto rizikovej lokalite za posledné obdobie odborníci zo Strediska lavínovej prevencie Jasná viackrát vyhlásili až 4. Stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice a na lavíny v okolí upozorňujú aj značky. A práve do spomínaného strediska dôchodkyňa hlási informácie o snehovej či poveternostnej situácii v Tureckej.
„Na dvore mám latu s číslami na meranie výšky snehu. V súčasnosti je v obci meter snehu. Každý deň zistím smer vetra, jeho silu, výšku snehu či povrch. Zapíšem to do tabuliek a tieto informácie zatelefonujem do strediska. Musím to robiť každé ráno. Niekedy sa mi nechce, ale vždy sa prekonám. Som rada, že aspoň takto pomáham ľuďom v obci, ktorí majú strach z lavín,“ dodala dôchodkyňa, ktorá túto prácu vykonáva bez nároku na odmenu.
Strach majú v podvedomí
Ľudia v Tureckej a okolí majú opodstatnený strach z lavín. Veď na prelome roku 2000, keď bolo toľko snehu ako teraz, museli odstreliť lavínu, ľudí evakuovať, pričom odstrelená masa snehu sa zastavila iba niekoľko desiatok metrov od ich domov. S lavínami si užili svoje aj v susedných Starých Horách pod Donovalmi, ktoré taktiež patria k rizikovým oblastiam. V Jelenci v roku 2005 zabila lavína dvoch ľudí. Avšak jedno z najtragickejších lavínových nešťastí sa v tejto lokalite stalo v roku 1924. Lavína v osade Rybô pri Starých Horách pochovala 18 ľudí.