Nájazdy na chránené tatranské lesy sú na dennom poriadku. Osadníci najviac klčujú lesy okolo dediny Rakúsy alebo Stráne pod Tatrami. Lesníci sú zúfalí. „Nezastavia sa pred ničím. Sekajú aj mladé stromčeky,“ krúti hlavou dôchodca Štefan z Kežmarku, ktorý chodí často na prechádzky do lesa.
Podľa Lenky Burdovej zo ŠL TANAP-u sa drevo najviac kradne v okolí obcí Rakúsy a Stráne pod Tatrami. Do lesa majú osadníci na skok, a tak vraj rúbu v jednom kuse. „Najväčší počet krádeží dreva zaznamenávame v okolí rómskych osád. Lesné porasty sú atakované dennodenne. Zabrať dostávajú aj lesy pri Tatranských Matliaroch, čo je len na skok od kolónií,“ povedala L. Burdová.
V minulom roku lesníci v TANAP-e a PIENAP-e zaregistrovali takmer 70 prípadov krádeží dreva. A to je vraj len zlomok všetkého zlodejstva. „Najväčšiu škodu za takmer 700 eur spôsobil výrubom smrekového dreva neznámy páchateľ v ochrannom obvode Tatranská Javorina. V Červenom Kláštore si ktosi odniesol až 12,5 kubíka dreva v hodnote viac ako 600 eur,“ vyratúva straty Burdová. Veci sa snaží riešiť aj polícia. „Vymáhateľnosť práva je však nízka. Nie je im čo zobrať,“ trpko konštatujú lesníci.
Drevo sa z Tatier vytráca aj napriek tomu, že ŠL TANAP-u ponúkajú záujemcom ročne približne 2-tisíc kubíkov palivového dreva za cenu 4,50 eur za metrák. „Aj napriek tomu väčšina obyvateľov osád o možnosť takto získať palivo nemá záujem,“ dodáva hovorkyňa ŠL TANAP-u.