Dodnes je však okolo pamiatky množstvo otáznikov. Vedci sa už celé desaťročia nevedia zhodnúť na jej pôvode. Nepodarilo sa im ani rozlúštiť nápis na kameni, ktorý v rotunde našli. Napriek tomu sa však odborníci zo Zemplínskeho múzea nevzdávajú. Teraz pripravujú rekonštrukciu vzhľadu rotundy, vďaka 3D modelu by mohli rozlúštiť záhadu trvajúcu desaťročia.
Vedci sa nevedia zhodnúť ani len na tom, aká stará je rotunda. Pravdepodobne pochádza z obdobia Veľkej Moravy. „Po takmer troch desaťročiach nie je diskusia uzavretá. Niektorí archeológovia i historici túto sakrálnu stavbu radia do 9. storočia, iní do 11. storočia aj neskôr,“ vysvetľuje archeologička Lýdia Gačková.
Podľa dosiaľ zistených poznatkov rotunda sprvu pravdepodobne slúžila ako kostolík sv. archanjela Michala. Od toho mohol vzniknúť názov vtedajšej osady. Neskôr bola zrejme pohrebnou kaplnkou, čo by vysvetľovalo nález vyše stovky hrobov v okolí. Veľkou neznámou zostáva starobylý kameň s nápisom z interiéru rotundy. „Nie je známy ani len pôvod písma, nieto ešte jeho rozlúštenie. Podľa môjho názoru to mohol byť podstavec pod oltárnu menzu,“ myslí si historik Martin Molnár.
Odborníci zo Zemplínskeho múzea sa však nevzdávajú. V spoločnom projekte s mestom plánujú na jar podľa dobových písomností a analógie pripraviť 3D model rotundy. „Získali sme 1 500 eur na vytvorenie makety a informačného panela. Mesto sa na projekte podieľa spolufinancovaním 400 eur,“ uviedla hovorkyňa radnice Iveta Palečková.
Riaditeľ múzea Maroš Demko však upozorňuje, že i samotné pozostatky rotundy by potrebovali opraviť. „Budeme sa snažiť získať finančné prostriedky na rekonštrukciu, aby zostali zachované. Veď na celom Slovensku sú len dva takéto objekty,“ dodal.