Do neznámej rieky vstúpil aj čitateľ Eduard. V bratislavskom obchodnom reťazci siahol po tropickom ovocí, s ktorým sa dovtedy mohol stretnúť len v odborných publikáciách. V košíku mu skončilo zelené čudo zvané cherimoya. Keďže obchod okrem ceny žiadne bližšie informácie o exotickom ovocí neponúkal, "zabrúsil" na internet. Nepríjemné prekvapenie na seba nenechalo dlho čakať!
"Vnútri sa nachádza dužina krémovej farby, ktorá chutí ako banán s ananásom, a asi 10 – 20 čiernych semien veľkosti fazule, ktoré sú smrteľne jedovaté!" parafrázoval nám prečítané vystrašený čitateľ. Je vôbec možné, aby obchod neinformoval spotrebiteľov o možných rizikách spojených s konzumáciou cherimoye? S touto i ďalšími otázkami sme sa obrátili na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR.
"Plody ovocia cherimoya, botanicky správny názov je Annona trojlupienková (Annona cherimola), nie sú jedovaté, naopak sú bohaté na obsah draslíka, vitamínu B6, vápnika, fosforu a vitamínu C a majú výnimočnú chuť. Na celom svete sa bežne s plodmi cherimoye obchoduje a doteraz neboli zaznamenané problémy spojené s konzumáciou," informovala nás Viera Baričičová z ŠVPS SR.
Bez vetra sa však ani lístok nepohne a informácií o jedovatých zrniečkach z južnej Ameriky pochádzajúceho ovocia je na internete neúrekom. "Jedovaté sú iba semená, aj to iba v prípade ak sa požívajú rozdrvené," uviedla veci na správnu mieru V. Baričičová. Na konzumáciu je teda určená dužina, či už ako súčasť ovocných šalátov, alebo ako dreň do koláčov. "Kvôli nezvyčajnej aromatickej chuti sa odporúča kombinovať s bielym alebo červeným vínom," radí odborníčka.
Bratislavský supermarket je v tomto prípade bez viny, keďže neexistuje predpis, ktorý by obchodom prikazoval informovať o rizikách spojených s konzumáciou cherimoye. Žiaden im to ale ani nezakazuje, a tak v duchu "náš zákazník, náš pán" sa už možno čoskoro dočkáme ústretového kroku zo strany obchodníkov.