Pestrofarebné motýle však nielen zbiera, dokonca nimi obdarováva aj priateľov. Motýle dokonca kedysi aj choval. Nie je ničím výnimočným, že si jeho blízki nájdu od neho pod vianočným stromčekom zarámovaného pavúka či škorpióna.
Heterometrus cyaneus (škorpión)
Pôvod: Indonézia
Cena: 25 eur
„Hmyz a podobná háveď boli mojím koníčkom už od základnej školy. Najviac ma oslovili motýle, ktoré som najskôr len zbieral, neskôr aj choval. Išlo o tropické druhy najmä z Indonézie, no bolo to časovo dosť náročné,“ vraví mladý Rožňavčan, ktorý svoje exponáty predstavil v rožňavskej galérii na vianočnej výstave.
Pavol Piljan (24) s najväčším motýľom sveta, ktorý má latinský názov Attacus atlas. Pochádza z Indonézie
„Fascinovalo ma, ako z malého vajíčka vyrastie aj najväčší motýľ na svete s rozpätím krídel až takmer 30 cm. Teraz sa už venujem skôr len rámovaniu preparátov. Páčia sa aj mojej priateľke,“ vyhol sa priamej odpovedi na otázku, či ju zbalil na svoju zbierku motýľov.
Goliathus orientali (goliáš)
Pôvod: Afrika
Cena: 39 eur
„Môže to byť aj pekný vianočný darček, ktorý nemusí skončiť na stene v rámčeku, ale za istých okolností môže zdobiť záclony či ako dekorácia visieť na stromčeku,“ myslí si. Bežne ponúka motýle od 11 do 30 eur, no vzácne kusy stoja aj vyše tisícky. „Tie sa však nerámujú. K novinkám, o ktoré je záujem, patria aj pavúky a škorpióny,“ dodal Piljan, ktorý plánuje využiť motýlie krídla aj v zaliatych šperkoch či kľúčenkách.
Nephila (križiak)
Pôvod: Indonézia
Cena: 25 eur