V okolí lesov Muráňa a Revúcej sa v súčasnosti pohybuje celkovo okolo 30 macov, traja z nich majú aj monitorovacie obojky.
V rámci veľkého projektu Výskum a monitoring populácií veľkých šeliem a mačky divej sledovalo 24 ochranárov 17 lokalít, kde sa často zdržiavajú medvede, pretože poľovníci tam prikrmujú lesnú zver. Tentoraz sa však žiadne chlpáče neukázali.
„Znamená to, že majú dostatok bukvíc, jarabiny a lesných plodov. Zrejme navštevujú aj opustené ovocné sady, k ľudským príbytkom tak nemajú dôvod prísť,“ spresnil Milan Boroš, riaditeľ Správy Národného parku Muránska planina. Doplnil, že najväčšie slovenské šelmy sa zvyknú aj umelo prikrmovať obilím či kukuricou.
Neželaným návštevám zvierat pomôžu aj uzamykateľné kontajnery, jeden stál 3 500 €. Umiestnili ich pri Tisovci, Muránskej Hute a Pohronskej Polhore. Zároveň ochranári chcú hneď po prvom snežení spočítať medvede podľa stôp. Na jar pri poslednom sčítaní bolo v okolí Muránskej planiny 27 chlpáčov. Trom sa dokonca podarilo založiť aj monitorovací obojok a teraz ochranári vedia, kde sa macovia pohybujú.