Kurz na Obchodnej akadémii v Považskej Bystrici vedie Slovák, ktorý v Číne žil dva roky a jazyk sa učil deväť rokov. V budúcnosti ich má učiť rodená Číňanka. Učiteľ Ján Tomčala (29) dva roky študoval a pracoval v Číne. Číňanku si však domov nepriviedol. „Tamojšie dievčatá sú iné ako naše. Kričia a sú hysterické. Sú aj menej emancipované, viac poslúchajú mužov, ale to pre mňa nie je výhoda,“ tvrdí učiteľ.
Priznáva, že mal občas chuť zavesiť náročný jazyk na klinec. „Otázka je, kedy vie človek čínsky. Keď som bol v Číne, mal som pocit, že mi to ide. Prišiel som na rok naspäť na Slovensko a už zas mám pocit, že som na tej istej úrovni, ako keď som odchádzal do Číny. Problémom tohto jazyka je, že ho človek rýchlejšie zabudne, ako sa ho naučí,“ uzavrel J. Tomčala.
Obchodná akadémia je prvou slovenskou strednou školou, kde tento jazyk učia. Veľký záujem prekvapil aj riaditeľa školy Petra Bologu (33). „Napriek nulovej propagácii sa nám prihlásilo štyridsať ľudí, z toho 19 študentov,“ povedal riaditeľ. Znalosť exotického jazyka považuje za výhodu. „Číňan na vás bude pozerať úplne inak, keď pri obchodnom rokovaní k nemu prehovoríte v jeho jazyku,“ dodal riaditeľ.
Medzi žiakmi sú študenti obchodnej akadémie, ale aj zamestnaní ľudia. „Učím sa už roky bojové umenia a aj preto ma zaujíma ich kultúra. Chcem o nej vedieť ešte viac. Keď sledujem flmy a dokumenty, chcem vedieť, čo znamenajú znaky v nich,“ povedal študent Dušan Németh (34).