Primátor Štefan Staško je zásadne proti rušeniu. Sobranská pohotovosť sa stará aj o pacientov zo vzdialenejších obcí. Práve tí najviac pocítia zrušenie tejto služby po 22. hodine. Mali by za ošetrením cestovať do Michaloviec, čo môže byť i vyše 50 kilometrov. „To nemôžu zrušiť. Kam máme ísť v noci k lekárovi, keď sa niečo stane? Spoje už nechodia a do Michaloviec môže cesta trvať aj hodinu,“ sťažuje sa Michal Boor (52) z Jasenova.
Podľa poskytovateľa lekárskej služby prvej pomoci Milana Bafandu je práve nočná služba najdôležitejšia. „Najmä starší ľudia mávajú práve v noci zdravotné problémy. Upchá sa napríklad katéter, to sú strašné bolesti. Ako má taký pacient vydržať dlhý presun?“ pýta sa.
Za zachovanie pohotovosti bojuje aj primátor Štefan Staško. „Je to neférové voči ľuďom. V našom okrese je veľa starších a sociálne slabších, tým presun robí problémy. Pomyselná čiara smrti sa tak posunie asi o 22 km,“ hovorí Staško. „Zhorší sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti, čím sa poruší ústavné právo na ňu,“ pokračuje.
Na úrovni ZMOS chce preto s ostatnými samosprávami dohodnúť spoločný postup. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje nočné pohotovosti zrušiť od apríla. „Po 22. hodine bude pacient môcť v prípade nutnosti navštíviť urgentný príjem v ústavnom zdravotníckom zariadení alebo bude ošetrený ambulanciou záchrannej zdravotnej služby,“ konštatuje hovorkyňa Katarína Zollerová.