Pokiaľ svište vrchovské už povedali dobrú noc, medvede sa ešte stále tmolia po lesoch a snažia sa dobre najesť. Posledný maco by mal zaľahnúť až začiatkom decembra. Všetko však závisí od počasia. Keď sa veľmi ochladí či napadane veľa snehu, zvieratá sa uložia na zimný spánok skôr. Typickým príkladom sú svište vrchovské.
Podľa Jozefa Hyblera zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u) už takmer všetky zaliezli do svojich nôr. „Svište vycítili príchod zimy oveľa skôr ako medvede a už zaľahli. Macovia sú stále v štádiu prípravy na zimný spánok. Ich aktivita sa však spomalila. Teraz sú zaneprázdnení hľadaním vhodného brložišťa,“ vysvetľuje Jozef Hybler zo ŠL TANAP-u. Podľa neho to majú ťažšie gravidné medvedice. „Musia poriadne zabezpečiť brloh proti úniku tepla.Mladé sa totiž zvyknú rodiť práve v najkrutejších mrazoch,“ dodáva Jozef Hybler.
Medvede majú oproti svišťom bdelejší a kratší spánok. Prvé sa budia už vo februári, hoci zaľahnú až v decembri. Svište sú pritom oveľa väčší spachtoši. Idú spať najskôr a zobudia sa ako posledné. A počasie tu podľa Hyblera hrá veľmi dôležitú úlohu. Často sa totiž stáva, že macovia sa zobudia počas náhleho oteplenia, keď im brloh vytápa topiaci sa sneh. Medvedie mláďatá vyliezajú s matkami až začiatkom mája.
MEDVEDIA HIBERNÁCIA
Počas spánku macovia spaľujú rezervy tuku, ktorý nazbierali počas intenzívneho kŕmenia v lete a na jeseň. Počas hibernácie nemusia medvede močiť a aj napriek fyzickej nečinnosti nestrácajú svalovú hmotu a nezoslabnú.