Strácajú sa hlavne vo veľkých mestách, niekde ich ubudlo až o 80 percent! Podľa odborníkov za to môžu výfukové plyny a chemikálie. Ide vraj o varovný signál narušenia prírodnej rovnováhy.
Poskakujúce vrabce kedysi bolo vídať takmer všade. Kým mestá okupovali kŕdle vrabca domového, na vidieku vládol jeho príbuzný - vrabec poľný, ktorý vyhľadáva sady, otvorenú krajinu s krovinami, lesíky, ale aj okraje obcí. Ich počet bol taký hojný, že ich v minulosti dokonca ľudia lovili ako škodce. Vrabce však začali miznúť.
„Populácia vrabcov domových dramaticky klesla. Ešte v roku 1995 boli najpočetnejším druhom. No od roku 1996 nastal prudký prepad. V mestách na východe je ich až o 80 percent menej,“ hovorí ornitológ Samuel Pačenovský.
Jeho slová potvrdzuje i Jozef Ridzoň, ktorý sa venuje celoslovenskému monitoringu vtáctva. „Teraz máme na Slovensku len asi 1,5 milióna párov vrabcov domových. V posledných piatich rokoch ich početnosť každoročne klesla o takmer 3 percentá ročne. Zmeny sú obzvlášť výrazné na západnom Slovensku, ale aj na severe,“ konštatuje.
V celej Európe zmizlo až 62 percent týchto operencov. Ubúda aj vrabcov poľných, ktorých stavy sa znížili o 53 percent. Prečo vrabce tak podozrivo rýchlo miznú? Podľa odborníkov je to aj dôsledok tuhých zím či zatepľovania domov. Najviac však doplácajú na chemikálie v poľnohospodárstve a pribúdajúce výfukové plyny. Tie totiž zabíjajú hmyz, najdôležitejšiu potravu mláďat.
„Toto je varovný signál, pretože vtáky sú indikátorom diania v životnom prostredí. Keď nejaký druh z prírody vypadne, je narušená rovnováha,“ varuje ornitológ Pačenovský. Tvrdí, že všetci by sme sa mali správať ekologickejšie, aby nedošlo k ešte horším škodám.
VRABEC DOMOVÝ • Živí sa hmyzom, semenami, výhonkami, ale aj odpadkami.
• Významne reguluje práve výskyt hmyzu.
• Dorastá do dĺžky 15 cm.
• Hniezdi v dutinách stromov a budov.
• V minulosti bol dokonca lovený ako škodca.