án Kery (55) dostal byt v Bratislave na ulici Pri Habánskom mlyne ešte v roku 1994. Pridelil mu ho vtedajší štátny podnik Priemstav, kde v jeho najslávnejších časoch pracovalo až 5-tisíc ľudí. „Majiteľom bytu bol zamestnávateľ, ja som s ním podpísal zmluvu o ubytovaní na dobu neurčitú,“ spomína Ing. Kery.
Priemstav neskôr sprivatizovali a vlastníkom domu sa stalo mesto. Obyvatelia dúfali, že si budú môcť byty odkúpiť. „Ak nájomca požiada o prevod vlastníctva bytu, hlavné mesto tento prevod uskutoční do dvoch rokov odo dňa požiadania nájomcu,“ sľuboval ešte pred 17 rokmi vtedajší primátor hlavného mesta Peter Kresánek.
Ján Kery žiadosť poslal v roku 1997, ale odpoveď mu dodnes neprišla. V bytovke bolo pôvodne obsadených takmer 40 bytov, väčšina ľudí však spory kvôli bývaniu vzdala a odsťahovala sa preč. V dome zostali prázdne byty, ktoré rokmi schátrali. Pribudli problémy s bezdomovcami či dokonca s narkomanmi. Mesto však bytovku už začalo rekonštruovať, no podľa Keryho s pôvodnými obyvateľmi vo svojich plánoch neráta.
„Majú tu stáť luxusné byty, kam pôjdeme my, neviem,“ uzavrel. To však magistrát popiera. „O žiadny luxus nepôjde. Bude tu približne 20 malometrážnych bytov,“ povedal Ľubomír Andrassy, hovorca bratislavského magistrátu. Magistrát mesta tvrdí, že hlavné mesto žiadne svoje povinnosti neporušilo. Argumentuje okrem iného aj tým, že obyvatelia domu nemali podpísané nájomné zmluvy, ale len zmluvy o ubytovaní.
„Zanikli najneskôr ku dňu zrušenia podniku Priemstav k októbru 1995,“ napísal magistrát v liste ministerstvu hospodárstva v júli tohto roka. O celej veci tak rozhodnú až súdy. „Ľudia, ktorí tu bývajú niekoľko rokov, ak splnia podmienky na pridelenie nájomných bytov, budú prednostne riešení s možnosťou bývania,“ dodal Andrassy. Podľa neho mesto už jeden súdny spor v tejto veci vyhralo.