Keďže západná a južná Európa má už dlhodobú skúsenosť so žobrákmi z Rumunska, napísalo nám viacero čitateľov, ktorí natrafili na Rumunov v zahraničí. Rumunskí žobráci však už nie sú ničím výnimočným ani na Slovensku.
"Rumunské cigánky využívajú svoje batoľatá. Dopujú ich uspávacími tabletkami, nosia ich stále pri sebe a potom okrádajú ľudí v metre," opisuje situáciu v Nemecku čitateľka Saša. Problém bol v Nemecku aj medializovaný a zábery skrytej kamery z reportáže naozaj svedčia o tom, že úboho sa tváriace ženy sa zameriavajú hlavne na turistov, ktorých okrádajú.
Richard, ktorý žije v Španielsku, má na rumunských prisťahovalcov tiež negatívny názor. "Čoskoro zaplavia celú Európu! Nechcú robiť, aj keby sa im robota sama núkala. Len kradnú a žobrú. V Španielsku je ich 800 tisíc a pracuje možno pätina. A aj väčšina z nich okráda svojich šéfov, kde sa dá," myslí si Richard.
Čitateľka Barbora prišla do blízkeho kontaktu so žobrajúcimi deťmi na ostrove Rhodos: "Nestačia malé deti, ktoré hrajú na hudobný nástroj. Každé ma pri sebe ešte aj šteniatko! Potom človek naozaj nevie koho má viac ľutovať. Radšej si nechcem predstaviť budúcnosť oboch stvorení!"
V Nemecku, Taliansku, Belgicku či Českej republike sú Rumuni dobre známi. Atraktívne je pre nich aj bohaté Švajčiarsko. "V okolí hlavnej stanice v Ženeve som mnohokrát videla dospelé rumunské ženy s malými deťmi, pre ktoré akože žobrú. Ide len o hru s ľudskými citmi. V skutočnosti sú to skupiny podvodníkov, ktorí sa po celom dni zídu a zisk si rozdelia," hovorí o svojom zážitku Marta.
"Je mi ich ľúto. No keby som mal podporovať každého žobráka, tak sám nemám ani na chleba," zaznel názor v diskusii. "Neverte im! Veľa z nich je falošných. Mnohí chorí a krívajúci sú po "robote" úplne zdraví," myslí si iný čitateľ. Väčšina z vás si myslí, že títo žobráci sú iba podvodníkmi, ktorým sa pracovať nechce. V menšine je názor, ktorý týchto ľudí obhajuje. "Tí ľudia sú naozaj chudobní. Žobranie je pre nich iba zúfalým činom," myslí si čitateľ.