Po nadmernom hodovaní na množstve prezretého ovocia sa môžu šelmy dokonca pripiť a byť nebezpečné pre ľudí. „V tomto období možno očakávať ešte častejšie návštevy medveďov najmä v ovocných záhradách. Láka ich tam dozrievajúce ovocie,“ povedal Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách (okr. Banská Bystrica).
Šelmy sa musia pred dlhým zimným spánkom vykŕmiť a nabrať dostatok tuku. „Kvalita a dĺžka zimného spánku preto závisí aj od dostatku lesných plodov, najmä čučoriedok, malín, černíc a brusníc. Pri nedostatku tejto prirodzenej potravy si musia medvede hľadať náhradnú poživeň,“ vysvetlil Saniga. Odborník upozorňuje, že v tomto období sa môžu niektoré zvieratá, a teda aj medvede, viac či menej opiť. Vtedy sa začnú správať zvláštne, sú hravé, stratia plachosť a sú nebezpečné.
„V prezretých plodoch prebieha proces kvasenia, a tak pri konzumácii takejto potravy prijímajú zvieratá aj alkohol. Skonzumovaním väčšieho množstva potravy dostane zviera dostatočnú dávku, ktorá z neho urobí podnapitého tvora,“ dodáva Saniga, ktorý v okolí Starých Hôr už v minulosti naďabil na podnapitého medveďa gúľajúceho sa dole svahom.