Teplota sa šplhá nad 35 stupňov! Prázdninujúca mládež a tí, čo si dovolenku nechali na koniec augusta, sa tešia, ostatní sú radi, ak majú v práci klímu. Ani s ňou to však nemusí byť vždy bezpečné, opatrne by s ňou mali zaobchádzať aj motoristi. Veľké rozdiely medzi vnútornou a vonkajšou teplotou môžu spôsobiť organizmu šok.
Ťažkosti z horúčav číhajú hlavne na pracujúcich vonku, ale aj v autobuse cestou do práce. Počet pacientov, kolabujúcich hlavne z tepla, na urgentoch stúpol na 260!
Košice 50 ošetrených Lekári Univerzitnej nemocnice L. Pasteura ratujú kolabujúcich ako na bežiacom páse. Za posledné dni ošetrili až päť desiatok takýchto pacientov. Do nemocnice prichádzali zväčša večer, keď už termoregulácia prehriateho tela celkom zlyhávala. Odborníci radia nečakať na najhoršie.
„Varovnými signálmi sú slabosť, závraty, bolesť hlavy, bolesť na hrudníku. Môžu vyústiť do kolapsu. Nedá sa určiť najrizikovejší vek, závisí od zdravotného stavu,“ povedal zastupujúci primár Centrálneho prijímacieho oddelenia Juraj Mózeš.
Žilina 10 ošetrených „Ľudia si dávajú na seba väčší pozor, nezaznamenali sme markantný nárast pacientov s kolapsom z tepla. Denne ošetríme asi troch ľudí. Ide prevažne o starších pacientov, ktorí podcenili pitný režim, hospitalizovať sme ich nemuseli,“ povedala hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Žiline Petra Lihanová.
Prešov 10 ošetrených „Do opatery našich lekárov sa v súvislosti s páľavami dostalo asi 10 ľudí, na internom oddelení vo Fakultnej nemocnici Jána Adama Reimana ošetrili počas tejto vlny horúčav o 10 percent viac pacientov ako zvyčajne, pričom šlo hlavne o ľudí nad 65 rokov,“ skonštatovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Koziaková.
Bratislava 52 ošetrených V Bratislavskom kraji bolo v utorok cez 36 výjazdov ambulancií ZZS ku kolapsovým stavom, v pondelok 16 výjazdov. Lekári varujú - ceremoniálne akty, ako sú promócie či svadby, bývajú v teplom letnom počasí oveľa ťažšie zvládnuteľné ako inokedy. Vziať si so sebou fľašku vody je priam nutnosťou.
AKO PREŽIŤ HORÚČAVY
- vypite denne aspoň 2 litre nesladených nápojov, aj keď nie ste smädní
- vyhýbajte sa alkoholu, káve, čiernemu čaju, toniku a ťažkým jedlám
- konzumujte veľa zeleniny a ovocia s vysokým obsahom vody
- vetrajte, používajte ventilátory, klimatizáciu nastavujte s rozumom
- noste vzdušné svetlé odevy z prírodných materiálov i pokrývku hlavy
- vyhýbajte sa slnku, ochladzujte sa aspoň vlažnou vodou na zátylku
- ak vo vašom okolí niekto skolabuje, kontaktujte tiesňovú linku 155, zdravotníci vám poradia, ako postupovať
- umiestnite prehriateho človeka do tieňa alebo chladnejšieho prostredia
- postupne ho ochladzujte vlažnými obkladmi či vlažnou sprchou, ktorá však musí byť postupná a nesmie pacientovi spôsobiť šok
- tekutiny podávajte tiež pomaly
- ak sa stav nezlepšuje a je sprevádzaný zvracaním, vyhľadajte lekársku pomoc