Pri unikátnej operácii, ktorú na Slovensku robia len v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, im totiž do tela voperujú špeciálny titánový implantát. Už o niekoľko týždňov po zákroku môžu pacienti opäť chodiť po svojich. Bratislavskí lekári takto za posledné dva roky zachránili nohu piatim pacientom, šiesty práve čaká na zákrok.
Ide pritom o mimoriadne náročnú operáciu, ktorá tímu lekárov trvá až 12 hodín. Nádor v panve je totiž veľmi zhubný. Zmenou oproti minulosti je to, že už dokážu vyrobiť špeciálny implantát z titánu. „Samozrejme, je individuálny pre každého pacienta. Voperujeme ho do tela a zachránime mu tak nohu,“ vysvetlil prednosta 1. ortopedicko-traumatologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava Ľuboš Rehák.
Počas operácie musia pacienta rozrezať skoro na polovicu. „Dokážeme takto nahradiť až polovičku panvy,“ doplnil prednosta. Po samotnej operácii strávi pacient na lôžku asi 3 týždne, pričom končatinu postupne namáha. Po niekoľkých týždňoch však už dokáže opäť chodiť. Implantát platí poisťovňa, pretože vôbec nejde o lacný špás. „Stojí približne 20-tisíc eur,“ uzavrel Rehák.