V podniku zameranom na drevovýrobu nezostane pracovať takmer nik. Na chystané ukončenie výroby doplatia aj ľudia, ktorí boli s firmou doslova zrastení. Medzi nich patrí Ondrej Richtárik (59), ktorý drevárskej firme venoval celý svoj život. Pracoval neustále na tri zmeny, aj počas sviatkov, vždy odvádzal stopercentnú robotu a teraz netuší, čo s ním bude ďalej.
„V podniku som zamestnaný od roku 1974. Vtedy sa ešte volal Drevokombinát Šariš. O prácu teda zrejme prídem po 37 rokoch,“ s ťažkým srdcom hovorí elektrikár Ondrej Richtárik (59), ktorému do dôchodku chýbajú necelé tri roky. „Nájsť si novú robotu v mojom veku bude asi zložité. Všade preferujú mladých, ale vopred sa nevzdávam a budem to skúšať,“ dodal O. Richtárik.
Momentálne majú v podniku celozávodnú dovolenku, ktorá sa skončí 15. augusta. „Potom uvidíme, čo ďalej. Možno sa ešte všetko na dobré obráti. Vedenie avizovalo, že bude hľadať riešenie,“ nádeja sa zrejme najdlhšie zamestnaný robotník v Kronospane. Ohlásenie hromadného prepúšťania však už potvrdil konateľ spoločnosti Kronospan SK Dušan Šneider. Podľa neho sa o všetkom defi nitívne rozhodne v auguste, výpovede by mali rozdávať v jeho závere.
„Hromadné prepúšťanie sme ohlásili na základe požiadavky majiteľov, aby začali plynúť zákonné lehoty. Oznámenie sa týka 94 zamestnancov. Tento počet je však zatiaľ predbežný,“ dodal D. Šneider. Viacerí zamestnanci preto ešte dúfajú, že situáciu sa podarí zvrátiť, prípadne, že ich sa prepúšťanie nedotkne.
ONDREJOV ŽIVOT S FABRIKOU (1974 - 2011)
1974: Nastúpil do vtedajšieho Drevokombinátu s platom 1 400 Kčs. Pracovalo tam 600 ľudí.
1981: Narodila sa dcéra Andrea.
1990: Podnik kúpili slovenskí privatizéri a premenovali ho na Dezen.
1999: Do podniku vstúpil rakúsky investor Kronospan.
2009: Kronospan chcel rozšíriť výrobu, ale ochrancovia prírody boli proti. Pre- pustili viac ako 200 ľudí.
2011: Podnik pripravuje zastavenie výroby. Ondrej Richtárik zrejme príde o prácu...