Strihanie 600 zvierat trvalo približne osem hodín a kým ovciam sa po ňom dýchalo ľahšie, strihači sa poriadne zapotili.
Niektorí farmári strihajú ovce len v zime. „Som presvedčená, že najmä kvôli hygiene je potrebné strihať ich dvakrát. Preto si strihačov objednávam aj na leto, aj keď na tom prerobím, lebo za strihanie zaplatím asi trikrát viac, ako zinkasujem za vlnu,“ hovorí Radka Šťastná, majiteľka farmy Palomíno v Závadke (okr. Prešov).
Letné strihanie podľa nej prospieva aj kvalite mlieka. „Keď sú ovce pokryté vlnou, nechce sa im pásť, a to sa odráža pri dojení. Mlieko nemá také dobré parametre a navyše sa do neho dostávajú nečistoty,“ vysvetľuje R. Šťastná. Strihanie jej tradične zabezpečujú chlapi z rodiny Hankovských – všetci sú strihačmi oviec. Robia to už 20 rokov a na ich zručnosti to vidno. Ovce strihajú podobným strojčekom, aký používajú holiči.
„Strihanie jednej ovečky nám trvá približne trištvrte minúty. Majú vlnu s dĺžkou štyri až päť centimetrov. Ovce to nebolí,“ hovorí Ján Hankovský (49). On aj jeho bratia chodievajú strihať do Španielska či Poľska, kde však zarobia aj trikrát viac ako na Slovensku. Vlnu po ostrihaní vykupujú špecializované firmy a vyvážajú ju do zahraničia. Na Slovensku ju totiž takmer nikto nespracúva.