Výstavba Európskeho čínskeho centra za 100 miliónov eur je naplánovaná na budúci rok. Automobilky, banky, čínske kultúrne centrum, cestovné agentúry, tradičná čínska medicína, typické reštaurácie so špecialitami, obchody či jazykové školy - to všetko by mohlo byť v Európskom čínskom centre.
Obrovská štvrť by mala obsahovať obchodnú, obytnú a administratívnu časť. Sídliť tu môže 200 až 1 000 rôznych firiem a spoločností. „Samozrejme, každá investícia tohto rozmeru je vítaná. Určite by tu vzniklo veľa pracovných miest aj pre ľudí z okolia,“ hovorí primátor Senca Karol Kvál. Podľa neho s investorom už rokoval, žiadnu zmluvu však zatiaľ nepodpísali.
Financovanie projektu, ktorého náklady sa odhadujú na 100 miliónov eur, by mali z väčšej časti zabezpečiť dve firmy z čínskej provincie Anhui. Slovenská spoločnosť UMC by mala získať časť zdrojov zo slovenských bánk. „Je to doslova čínska trvalá vstupná brána do Európy, kde chcú na ploche 17 hektárov vytvoriť centrum s niekoľkými zložkami,“ povedal prezident Zväzu priemyselných podnikateľov Slovenska Ivan Čarnogurský.
Pozemky, na ktorých by malo Európske čínske centrum vyrásť, vlastní spoločnosť IPEC. „V súčasnosti je projekt v prípravnej fáze. Pred pár dňami prebehlo rokovanie medzi slovenskou a čínskou stranou,“ tvrdí hovorkyňa generálneho riaditeľa spoločnosti UMC Magdaléna Verešová. Čínske firmy z provincie Anhui už so slovenskou spoločnosťou UMC podpísali aj memorandum o porozumení medzi čínskymi firmami a slovenskou UMC, ktoré s výstavbou obchodno-kultúrneho centra počíta.