Veľká Británia sa začína búriť! 50 tisíc Slovákov, ktorí tam minulý rok zarábali na svoje živobytie, im čoraz viac pije krv a aby toho nebolo málo, olej do ohňa priliali aj dva popredné anglické denníky. "Na Slovensku je 12,1-percentná nezamestnanosť, čo je viac ako dvojnásobok oproti Británii. Priemerná ročná mzda je 7 000 libier," tvrdí britský denník.
Domáci analytici vystríhajú pred hrozbou masovej migrácie či straty pracovných príležitostí pre miestnych obyvateľov. Najviac ich škrie pracovitosť Slovákov, ktorí sú ochotní robiť od svitu do mrku za minimálnu mzdu. "Náš poštár bol zo Slovenska, hovoril plynulo po anglicky a robil prácu hlboko pod svoje skutočné možnosti. Bol dobrým poštárom, zakaždým sa porozprával a snažil sa spoznať ľudí vo svojom okolí. Koľko vyštudovaných Angličanov by zobralo takúto robotu?" oponovala v internetovej diskusii G. Hudson z malého anglického mestečka Cheadle.
Kritikou do vlastných radov nešetril ani David z Londýna. "Môj realitný agent je zo Slovenska, krásna dievčina. Jej priateľ je zo Slovenska, skvelý chlapík. Môj maliar je zo Slovenska, veľký profesionál a zdvorilý. Nepoznám jediného Slováka, ktorý by bol na dávkach, ale poznám veľa lenivých Britov, čo jedia čipsy, fajčia, dennodenne pozerajú TV a sú na dávkach! Koľko Britov žije v Španielsku? V južnom Francúzsku? Myslíte si, že tam píšu o nás takéto somariny? Spamätajte sa!"
Väčšina zatrpknutých Angličanov sa na problém pozerá optikou večného kritika. Vinu prisudzujú miestnemu parlamentu, ktorý nastavenými sociálnymi podmienkami rozmaznáva slovenských prisťahovalcov. "Mnohí slovenskí susedia ako Lotyšsko, Poľsko, Bulharsko a Rumunsko sa ponáhľa sem," nezačal najlepšie M. Collins z Leedsu. "Dobrý bože, čo tu môže byť pre nich lákadlom? Och, áno, podľa EÚ predpisov majú prisťahovalci nárok na štátnu almužnu vrátane príspevku na bývanie. Neporovnateľné s bývaním hocikde inde v EÚ," napísal.
Reakcie nenechali na seba čakať, ako od Slovákov, tak aj od rodených Angličanov. "Som Angličan momentálne žijúci na Slovensku. Aj keď je pravda, že mnohí Slováci idú do UK za robotou, môžem povedať, že väčšina nemá v úmysle tam zostať žiť. Podľa mňa hrozba imigrácie neprichádza z EÚ, ale z vnútra rozvojových krajín," myslí si Dave z Bratislavy.
Pravdou je, že anglický trh bol v roku 2004 jedným z prvých, ktorý otvoril brány prácechtivým Slovákom. Ich motiváciou je najčastejšie slušný zárobok, ktorého by sa doma nedočkali. Napriek tomu to väčšinu po niekoľkých tvrdo odpracovaných rokoch ťahá domov, za rodinami a ľuďmi, ktorí sa na nich nebudú pozerať cez prsty.
Spoznávate sa v týchto riadkoch? Pracujete alebo ste pracovali v Anglicku? Ako vás vnímali miestni? Zostali ste tam alebo ste sa rozhodli pre rodnú hrudu? Vaše životné príbehy čakáme na tip@novycas.sk!