V reštauráciách jeme hydinu zo zahraničia. Podľa odborníkov je menej kvalitná ako naša!
Únia hydinárov Slovenska bije na poplach. Podľa nich je na pultoch našich obchodov, ale aj v reštauráciách množstvo nekvalitnej dovezenej hydiny. Kým kurčatá u nás sú od vyliahnutia až po umiestnenie na pulty predajní plne pod kontrolou, pôvod tých zahraničných je neistý. Naši hydinári opäť poukazujú na to, že vo väčšine prípadov našli veterinárni inšpektori pri kontrolách nedostatky pri produktoch z dovozu. Kontrolórom vyčítajú, že kým ich majú neustále pod drobnohľadom, na dovážané produkty sa zameriavajú málo.
Podľa veterinárnych inšpektorov sa rozdiel pri kontrolách nerobí, rovnaké kritériá musia spĺňať naše aj zahraničné produkty. „Členské štáty prijmú všetky opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, aby sa všetky výrobky určené na odoslanie do iného členského štátu kontrolovali s tou istou starostlivosťou, ako výrobky určené na ich vlastný trh,“ povedala Paulína Komarová zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Podľa Daniela Molnára z Únie hydinárov Slovenska až 80 % hydinových výrobkov produkujú paradoxne mäsokombináty a spracovatelia bravčového mäsa. Reagujú totiž na požiadavky obchodov na lacné potraviny a keďže nemajú vlastnú hydinovú surovinu, dovážajú prevažne lacný poľský separát. „V dovezenej surovine je pomleté všetko hlavy, beháky aj kože, preto je cena na úrovni odpadu,“ doplnil Molnár.
Zákazníkom odporúča, aby si pri kúpe špekáčikov, párkov a podobných produktov všímali obsah mäsa. Pri produktoch od našich hydinárov je ho aj viac ako 60 %, kým pri iných podstatne menej. Hydinári poukazujú aj na to, že kúpa zahraničných produktov má negatívny vplyv aj na našu ekonomiku a nezamestnanosť. Pokles produkcie našich hydinárov spôsobil od roku 2004 zníženie pracovných miest až o 40 %.