Populáciu šelmy zdecimovali pytliaci, ktorí ich lovia pre kožušinu. Rysy však často zahynú aj po zrážke s autom pri prechádzaní cez cestu. „V žiadnom prípade nechceme šíriť žiadnu paniku, no lepšia je prevencia, ako by sme mali potom zachraňovať posledné kusy. Najväčším nepriateľom rysa je človek,“ stroho konštatuje Pavol Majko, šéf Správy TANAP-u.
Podobne je to aj s tatranskou populáciou vlka dravého. Tých je okolo tridsiatky a žijú v siedmich svorkách. Na záchranu oboch šeliem sa musia podľa Majka lesníci s nimi viac oboznámiť. „Tento rok dávame dokopy fotopasce, aby sme zistili, kde sa najčastejšie pohybujú,“ vysvetľuje.
Momentálne však majú k dispozícii len 20 fotopascí. Na odsledovanie rysa a vlka budú preto potrebovať pomoc zo zahraničia. „Oslovíme Škandinávcov. Tí sú veľmi ústretoví,“ s nádejou hovorí Majko. Strážcovia prírody im následne v rámci záchranného projektu nasadia telemetrické GPS obojky.
Kým rys je u nás celoročne chránený, v čase od 1. novembra do 15. januára je možný odstrel vlka.
Ohrozená šelma
Rys ostrovid je najväčšou mačkovitou šelmou na Slovensku. Dožíva sa okolo 14 rokov. Na svoju obeť číha v úkryte a útočí z bezprostrednej blízkosti. Počas dňa rozozná hlodavca na 75 m, zajaca na 300 m, srnca na 500 m. Menšiu korisť zabíja zahryznutím do hlavy, väčšiu hryznutím do hrdla.