Za pár minút ich našli desiatky! Varujú, že podľa štatistík získal Trenčiansky kraj hrôzostrašné prvenstvo. Je tu najviac nakazených klieštov na Slovensku! Po Ostrove umiestnili informacné tabule.
„Kliešte sa stávajú postrachom. Koluje o nich vela nepresných a skreslených informácií, preto sme mali pocit, že by sa malo začať s takouto osvetou. Trenčín sme vybrali preto, lebo Trenčiansky kraj má prvé miesto v počte registrovaných ochorení na kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu, čo sú najčastejšie choroby, ktoré kliešť prenáša,“ povedal parazitológ Branislav Peťko.
Podľa neho je na Slovensku až 17 druhov kliešťov, človeka ohrozuje šesť z nich. Podľa krajskej epidemiologičky Márie Štefkovičovej je situácia v kraji vážna. „Zatiaľ čo v predchádzajúcom desaťročí bol najväčší výskyt kliešťovej encefalitídy v Nitrianskom kraji, teraz sa presunul do Trenčianskeho. Vlani tu ochorelo na kliešťový zápal mozgu a mozgových blán 43 obyvateľov, čo je pomerne závažné, pretože ide o ťažké ochorenie. Je tu asi päťnásobne vyšší výskyt oproti priemeru Slovenska,“ dodala M. Štefkovičová.
Podľa primára infekčného oddelenia Trenčianskej nemocnice Martina Chrena niekedy pacient vôbec nevie, že mal kliešťa. „Prvé príznaky ochorenia vyzerajú tak, že pacient sa necíti dobre, má teplotu a pocit, že prekonáva chrípkové ochorenie. Potom príde klamlivé štádium, keď sa pacient cíti dobre. Neskôr sa vyvíjajú príznaky podľa toho, ktorú oblasť mozgu vírus napadol. Tu ide už o úporné bolesti hlavy, zvracanie, poruchy reci, videnia,“ dodal M. Chren. Podľa neho môže kliešť spôsobiť aj smrť človeka.
Prvá pomoc pri vyberaní kliešta
- kliešťa nevyťahujeme prstami, ale ho uchopíme pinzetou, nie tampónom, aby hlavička nezostala v koži
- jeden-dvakrát zakrútime a pomaly ťaháme kolmo proti koži, potom vydezinfikujeme
- vybraného kliešťa nikdy nerozpučíme prstami, môže dôjsť k nákaze