Akcia mimoriadneho významu, ako ju prezentuje Štatistický úrad SR, pije krv nejednému Slovákovi. Po tom, čo sme boli svedkami slovných prestreliek medzi jednotlivými úradmi, ale aj poslaneckými klubmi, trpezlivosť dochádza aj samotnej verejnosti. Nie všetko totiž funguje tak, ako si to udalosť za 30 miliónov eur vyžaduje.
Najčastejšie vás rozčuľujú zmätky s čiarovými kódmi. „V obci Čifáre (okr. Nitra) sa čiarové kódy ani nerozdávali. Ponechal si ich obecný úrad a chce ich nalepovať namiesto občanov. Na každom tlačive, ktoré bolo treba vyplniť, bolo ceruzkou napísané meno obyvateľa, ktorému bolo tlačivo určené,“ píše čitateľka.
„Pre tých, čo majú problém s anonymitou formuláru - kde je napísané, že to musíš vyplniť pravdivo a celé ? Pokojne môžeš napísať, že máš kadibúdku na balkóne, do roboty ideš dva dni a bývaš v pivnici...,“ napísal čitateľ s nickom Keenu.
Na jeho svojské riešenie zareagoval nespokojný občan podpísaný ako Lecram: „Tak ale načo nám potom táto sranda za 30 000 000 € vlastne je? Mali by sa zaujímať, ako ľuďom zaistiť prácu, vzdelanie a lekársku starostlivosť.“
Nejedno sčítanie ľudu zažil Milan Tumpach (72). Pri vypĺňaní tlačív dokonca využil internet a na celú záležitosť pozerá s nadhľadom. „Rodné číslo mám zapísané na úradoch aj ostatné údaje, tak môžu uniknúť odtiaľ, a nielen pri sčítaní. Je treba ich dať dokopy a netreba sčítanie. Pri tom mori úradníkov by to nemusel byť problém,“ zhodnotil náš čitateľ.
„Včera som sa úplne normálne prihlásil cez internet a vyplnil otázky na sčítanie. Otázky sú úplne normálne, tak neviem, o čo ide. Skôr sa šíria fámy, že humbuk okolo sčítania spôsobili Maďari, aby sa nezistilo, koľko ich vôbec je. V Čechách sa udávali rodné čísla a tí, čo sa sčítavali bez internetu, to dokonca podpisovali. Tak o čo kráča?“ pýta sa Jozef Vanák.
Niektorých občanov trápia samotné hárky, ku ktorým sa ani nedostali. Chceli sme poznať váš názor na sčítanie ľudu, zareagoval náš čitateľ: „Názor na čo? Ja osobne som k dnešnému dňu nedostal žiaden sčítací formulár a nenavštívil ma žiaden sčítací komisár!!! Ako je to možné???“
„Môj dospelý syn nedostal sčítací hárok, ostatní členovia rodiny dostali. Moja mama bola na dovolenke a keď sa vrátila domov, sčítacia komisárka si prišla prevziať hotové hárky. Keď jej mama oznámila, že žiadne nedostala, tak baba skonštatovala: „Tak už nič.“ Známy nebýva na trvalej adrese, a tak sa k nemu hárok ani nedostane,“ potvrdila haprujúcu organizáciu čitateľka.
Na záver názor z prvej ruky. „Som sčítací komisár a musím podotknúť, že ľudia z menších miest nie sú takí arogantní, ako píšete o Bratislave. Je to asi tým, že Bratislavčania sa nevedia "zmestiť do kože" a nevedia, ako na seba upútať,“ zhodnotil mimobratislavský komisár.