Už sú vonku! Z medvedích brlohov pri májovom oteplení vyliezajú aj poslední zimní spáči. Obyvatelia tatranských osád tak opäť registrujú aj pravidelné návštevy hladných chlpáčov.
Pre premnoženie našej najväčšej šelmy v Tatrách je 10 % populácie vytláčanej do podhoria. Tam si hľadajú potravu v kontajneroch pri ľudských obydliach. V súčasnosti žije podľa ŠL TANAPu na celom území Tatranského národného parku okolo 100 medveďov.Po zimnom spánku už povyliezali z brlohov aj najväčší spáči či medvedice s mladými, ktoré čakali na oteplenie.
Štatistiky uvádzajú, že zhruba 10 % z medvedej populácie schádza do dolín k ľudským obydliam a potravu hľadá v kontajneroch. Tieto medvede majú sklon k synantropii. Znamená to, že môžu získať závislosť od prísunu potravy pri ľudských obydliach. Lesníci zaregistrovali na jar v osadách doposiaľ 12 takýchto jedincov. „To sú naše pozorovania, môže sa ich však tam pohybovať viac,“ povedala Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAPu.
Poznatky od tatranských chatárov štatistiku posúvajú na vyššie čísla. Medveď klopal na dvere na Bilíkovej chate, Majláthovej chate na Popradskom plese či v okolí Sanatória v Tatranskej Kotline. Väčšina pozorovaní medveďa vo voľnej prírode je nevšedným zážitkom. V prípade straty plachosti takejto šelmy sa však podľa odborníkov môže náhodná schôdzka s medveďom skončiť veľmi nepríjemne.
Čo robiť pri stretnutí s medveďom
• V žiadnom prípade sa k nemu nepribližovať, i keď vyzerá mierumilovne. Je to šelma, ktorá na rozdiel od psa nemá vyvinutú mimiku tváre, takže je ťažké odhadnúť jej reakciu.
• Ak by došlo k bezprostrednému útoku, ktorý býva prekvapujúco rýchly, neodporúča sa aktívna obrana. Naopak, po zvalení medveďom treba ostať bez pohybu, ktorý by mohol medveďa provokovať k opakovanému napadnutiu. Odporúča sa vyčkať aj niekoľko minút pre prípad, že by medveď ostal nablízku.