Vtáka, ktorý mohol priletieť zo Škandinávie alebo až z ďalekej Aljašky, pozorovali pred pár dňami na pláňach pri podtatranskej obci Batizovce. Operenca zimujúceho na Kaukaze zrejme zmiatol masív našich veľhôr myslel si, že je „doma“, a strávil tak u nás premiérovú zimu.
Ostrohárku spozorovala strážkyňa Správy TANAPu Blažena Sedláková pri pravidelnej obchôdzke. Ide o arktický druh vyskytujúci sa na Aljaške a v Škandinávii. Ostrohárka severská žije prevažne v odľahlých divočinách, nehostinných tundrách a bažinách so zakrpatenými drevinami. „Bolo to neuveriteľné. Ihneď som vedela, že ide o unikátneho jedinca, ktorého hniezdiskom nie je Slovensko. Nebola veľmi plachá. Nasledovala som ju niekoľko minút, kým odletela,“ opisuje pozorovanie operenca strážkyňa.
Ostrohárka zimuje od Pobaltia na juh až po Kaukaz, na poliach a úhorových plochách. Podľa šéfa TANAPu Pavla Majka je to prvý pozorovaný výskyt tohto druhu operenca v Tatrách. Vo vnútrozemí je totiž veľmi zriedkavý. Ostrohárka severská je nenápadná, veľká ako vrabec. Prelietava na krátku vzdialenosť.